Különleges, Közép-Európában egyedülálló CT-készüléket adtak át a budapesti Semmelweis Egyetem (SE) Kardiológiai Központjában kedden; a berendezés minden eddiginél gyorsabb és pontosabb képet tud adni a szív és a koszorúerek állapotáról, így nagyobb eséllyel tudják megelőzni a szívinfarktust.
Az új Philips-berendezés segítségével az egynapos eljárás helyett akár egy óra alatt is kész a vizsgálat, sőt a diagnózis is.
Merkely Béla, az SE Kardiológiai Központjának igazgatója óriási lehetőségnek mondta, hogy egy olyan klinikán, ahol Magyarország legtöbb szívinfarktusos betegét látják el - évente mintegy kétezer beteget -, egy ilyen műszer állhat az orvosok rendelkezésre.
Utalt arra, hogy Magyarországon az ér- és szívrendszeri halálozás a 65 év alattiak körében lényegesen magasabb, mint Nyugat-Európában.
Elmondta, hogy nemcsak a betegellátásban, hanem a kutatásban is be akarják vetni a műszert. Hozzátette: így például azt kívánják kutatni, hogy a betegeknél miként tudják előre jelezni azokat a veszélyes koszorúereket, amelyeknél a heveny szívizominfarktus ki tud alakulni.
Tulassay Tivadar, az SE rektora az átadáson emlékeztetett arra, hogy a fejlesztésre, az intézmény megújítására, amelynek része a CT-műszer beszerzése, hárommilliárd forintot kaptak pályázati úton.
A most beüzemelt 256-szeletes CT-t kutatási célokra is használná az egyetem, hogy hosszú távon, megelőzéssel javítani tudjanak a hazai statisztikán.
A Harvard Egyetemmel közösen folyó munka célja, hogy időben figyelmeztethessék a veszélyeztetett betegeket, és így előzzék meg a szívinfarktust. A CT segítségével panaszmentes embereknél is ki tudják mutatni a koszorúér-rendellenességeket. A módszernek nagy jelentősége lehet az élsportolók hirtelen szívhalálának megelőzésében is.
Animáció: HáziPatika.com