Laboratóriumi vizsgálatok

Egy egyszerű vérmintából nem minden mutatható ki, ami fontos lehet a betegség megállapításához. Számos betegség nagyon sokáig nem, vagy alig mutatható ki a vérből. Ilyenkor más vizsgálatokat is el kell végezni.

Legkönnyebben vizsgálható testnedvünk a véren kívül a vizelet. Vizsgálatára akkor kerül sor, amikor az orvos a vese szövetének állapotáról, a vese működéséről kíván tájékozódni, vagy vesekövek, gyulladások jelenlétére utaló jeleket keres.

Vizeletvizsgálat

A vizeletminta vételéhez (ellentétben a vérmintával) csak akkor van szükség orvosi segítségre, ha a mintavételt kórházi körülmények között, szonda (katéter) felvezetésével vagy a húgyhólyag megcsapolásával (punkció) végzik. Fontos, hogy a vizelet gyűjtésekor betartsuk az orvos utasításait. A vizeletet mindig a laboratóriumban kapott üvegben kell felfogni. A vizsgálat jellegétől függ, hogy milyen vizeletre van szükség. A reggeli vizelet a minimum hat órai alvást követő első vizelet. A spontán vizelet az, amit felszólításra azonnal üríteni tud a beteg. A kezdeti vizelet a kifolyó első adag. A középsugaras vizelet felfogásakor a vizelet első és utolsó adagja nem kerülhet a gyűjtőedénybe. Az is előfordulhat, hogy a vizeletet hosszabb időn keresztül kell gyűjteni. Ezt a gyakorlatot a cukorbetegek jól ismerik.

A vizeletben kimutatott kórokozók (többnyire baktériumok) a vesék vagy a húgyutak fertőzésére utalnak. A hólyagban lévő vizelet rendes körülmények között csíramentes. Ha a baktériumok száma 1000/ml alatt van, nincs szükség különösebb intézkedésre, de a 100.000/ml-nél nagyobb csíraszám sürgős kezelést igényel.

Vér jelenléte a vizeletben súlyos elváltozásra utalhat. A vörösvértestek megjelenése hátterében állhat vesekő, a vese és a húgyutak gyulladása, a vese húgyutakba betörő daganatos betegsége, a vesekeringés zavara és vesesérülés is. A hemoglobin (vörösvértestek nélkül) jelenléte pedig a vörösvértestek érpályán belüli széteséséből származó vérszegénységre, súlyos mérgezésre, esetenként fertőző betegségre utal.

Ha a minőségi próbák (például tesztcsík) fehérje jelenlétére utalnak a vizeletben, az ok valószínűleg a veseműködés változó mértékű zavara vagy elégtelensége. A további vizsgálatok során meghatározzák a fehérje mennyiségét és minőségét. Az utóbbi meghatározásával az orvos hozzávetőlegesen be tudja határolni, hogy a vese melyik része károsodott, vagyis hol juthatott át a fehérje. A vesekárosodás szempontjából különösen veszélyeztetett betegeknek, például a cukorbetegeknek, rendszeresen részt kellene venniük vizeletfehérje-ellenőrzésen. A veseszövődmények korai kezelése megakadályozhatja az egyébként kialakuló veseelégtelenséget.

Mintavétel

Előfordul, hogy egy betegség megállapítása nem lehetséges csupán a testnedvek vizsgálatával. Ilyenkor szükségessé válhat az érintett szervből a közvetlen mintavétel. Ezek a beavatkozások néha rendkívül egyszerűek, máskor bonyolultabbak. Egyszerű eset például a bőr gombás felületéről vett kaparék mikroszkópos vizsgálata, illetve sok esetben az ezt követő tenyésztés és érzékenységi próba. A vizsgálat lehetővé teszi a kórokozó gomba azonosítását és a megfelelő kezelés kiválasztását. Bonyolultabb esetben akár eszközös (sebészi) beavatkozásra is szükség lehet. Ilyen például a máj tőbiopsziája vagy az esetleges ékkimetszés. A betegségek által okozott szöveti eltérések mikroszkóp segítségével megfigyelhetők. Ez a körülmény egy fontos tudományág, a kórbonctan (kórszövettan) megszületéséhez és fejlődéséhez vezetett. Az összetett szervműködési zavarban szenvedő betegnél sok esetben csak a biopsziás minta kórszövettani vizsgálata tudja pontosan meghatározni a tüneteket kiváltó betegséget. A kórszövettani vizsgálatokat különböző mintavételi, fixálási és festési eljárások szolgálják. Ritkán szövettenyésztésre is szükség lehet.

A cél a megelőzés

Számos vizsgálatot nem csupán a pontos diagnózis meghatározása érdekében rendelnek el. Sok esetben a betegségek megelőzését célzó szűrővizsgálatokat is végeznek. Ennek jellemző példája a hüvelyváladék vizsgálata. Egyszerű hurkapálcára sodort vattával és spatulával a nőgyógyász általában három különböző helyről, a hüvely faláról, a méhnyak hüvely felöli részéről és belfelületéről leváló sejtekből vesz mintát, és tárgylemezen kenetet készít belőle. A mintát az orvos néhány klinikai adat kíséretében eljuttatja a citológiai (sejttani) laboratóriumba, ahol a képzett személyzet (citológus előszűrő asszisztensek) különböző vizsgálati eljárások után (fixálás, festés, mikroszkópos vizsgálat) értékeli a hüvelyből nyert anyagot. A hüvelyváladék vizsgálata alapján már igen korán elkülöníthetők a kóros sejtek. Az egyszerű, fájdalommentes vizsgálat rendszeres, évenkénti elvégzésével fény derülhet olyan jóindulatú elváltozásokra, melyek könnyen gyógyíthatók, de kezelés nélkül rosszindulatúan elfajulhatnak.

A kenetvételnek más előnyei is vannak: ezáltal azonosíthatók bizonyos nemkívánatos, mikroszkopikus méretű kórokozók, és hozzávetőlegesen felbecsülhető a méhnyálkahártya hormonális állapota (menstruációs ciklus). Ezért minden nő számára rendkívül fontos a méhnyak kenetvizsgálatát rendszeresen elvégeztetni.

Más biológiai tesztek speciális körülmények között is lehetővé teszik a megelőzést. Az amniocentézis (magzatvízvizsgálat) a fejlődési rendellenességek korai, már a terhesség 15-17. hetében történő kiszűrésére ad lehetőséget. A vizsgálat során a terhes nő hasfalán keresztül ultrahangvezérléssel egy tűt vezetnek be a méhűrbe, és a magzatburkot átszúrva mintát vesznek a magzatvízből. Az így nyert minta lehetővé teszi a magzati sejt szövettenyésztését, amelyből kimutatható az esetleges öröklődő betegségek megléte, például a Down-kór (mongolizmus), a vérzékenység (hemofília) vagy egyes biokémiai anyagcserezavarok (veleszületett enzimhiányok). A vizsgálat elvégzése a terhesség végén is szükségessé válhat, ha az anya súlyos betegségben, például terhességi magas vérnyomásban szenved. Ilyen esetben meg kell határozni a magzat érettségi fokát, mielőtt megindítanák az idő előtti szülést.

A chorionbolyhok vizsgálatának az az előnye a magzatvízvizsgálattal szemben, hogy még előbb, a terhesség 10-12. hetében kimutathatók a magzatnál az örökletes ártalmak. A chorionboholy a méhlepény része, melynek öröklési mintája a születendő gyermekével egyező. A chorionbolyhot a hüvelyen át a méhbe vezetett vékony, hajlékony, műanyag csővel szívják le, és a vizsgálat eredménye nagyon gyorsan, már a következő napon rendelkezésre áll. 12. szám

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +13 °C
Minimum: +6 °C

Északnyugat, nyugat felől tovább szakadozik, csökken a felhőzet, napközben a Dunántúlon és a középső tájakon már inkább csak gomolyfelhők zavarhatják a napsütést. Ezeken a vidékeken elszórtan alakulhat ki zápor, délután az Alpokalján egy-egy helyen esetleg az ég is megdörrenhet. Keleten, északkeleten egész nap borult maradhat az ég, ugyanakkor tartós eső arrafelé is már egyre kevesebb helyen várható. Az északira forduló szél többfelé megélénkül, a Dunántúlon nagy területen kísérik erős, nyugaton néhol viharos lökések is. A csúcsérték többnyire 10 és 15 fok között alakul, de a tartósan borult, csapadékos északkeleti részeken kicsit hűvösebb idő valószínű. Késő este többnyire 5 és 11 között várható a hőmérséklet. Hidegfront robog át az országon.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Fejér
Legrosszabbul:
Baranya
Kezdjük újra