A genitális herpesz kezelésére használt gyógyszer az AIDS fertőzést is lelassíthatja a mindkét vírussal fertőzött betegek esetében.
A HIV vírussal fertőzött emberek többsége egyidejűleg a herpes simplex vírus 2-es típusával, a HSV2-vel is fertőződnek. Korábbi laboratóriumi vizsgálatok azt mutatták, hogy az egyik HSV2 elleni gyógyszer, az aciclovir csökkenti az AIDS-vírusok számát a vérben. Azt azonban nem tudták, hogy ez gyakorol-e valamilyen hatást a HIV terjedésére a szervezetben.
A The Lancet szakfolyóiratban közzétett tanulmány szerint a válasz az, hogy az aciclovir valóban rendelkezik bizonyos mérsékelt fékező hatással, ami hasznos lehetőséget kínálhat az orvosok számára. Időt nyerhetnek vele, mielőtt a HIV vírus elleni harchoz be kellene vetni az erős gyógyszereket.
A Washington Egyetem kutatója, Jairam Lingappa vezette a kísérleteket 14 dél- és kelet-afrikai helyszínen, amelyekben 3381 heteroszexuális önkéntes vett részt, akik egyszerre fertőződtek HSV2-vel és HIV-1 vírussal, az AIDS betegséget okozó humán immundeficiencia vírus fő vírustörzsével. A csoport fele aciclovirt szedett naponta kétszer, a többiek pedig ugyanilyen kinézetű placebót. Az alanyokat 24 hónapos megfigyelés alatt tartották.
A legfontosabb kérdés az volt, hogy az önkéntesek CD4 sejtszáma, vagyis a HIV által elpusztított immunsejtek száma a kísérlet végére 200 per köbmilliméter érték alá süllyed-e. Ebben a megközelítésben az aclovir 16 százalékkal csökkentette a kockázatot. Az aciclovirt szedő önkéntesek közül 284-en kerültek 200-as CD4 szám alá, míg a placebót szedő csoportban 324-en.
A kutatók egy másik viszonyítási érték alkalmazásával azt is kimutatták, hogy a jobb immunrendszerrel rendelkező alanyok körében az aciclovir 19 százalékkal csökkentette annak kockázatát is, hogy a CD4 szám 350 sejt per köbmilliméter érték alá csökkenjen.
Az eredmények Lingappa szerint azért jelentősek, mert azt mutatják, hogy újabb fegyver vehető be a HIV ellen alkalmazható szegényes gyógyszerarzenálba.
Az utóbbi idők kutatásai azt mutatták, hogy a HIV-fertőzöttek esetében nagyobb a túlélés esélye, ha a fertőzés korai stádiumában retrovírus elleni gyógyszert kapnak. Ennek eredményeképpen az Egészségügyi Világszervezet (WHO) módosította ajánlásait a HIV kezelésével kapcsolatban a szegény országokban. Azt javasolja, hogy már akkor kezdjék meg ezeknek a gyógyszereknek a napi alkalmazását, amikor a CD4 sejtszám 350 per köbmilliméter szintre süllyed, ne várják meg, hogy ennél is alacsonyabb értékre essen vissza, amikor az immunrendszer már súlyos károsodást szenvedhet.
Ezek az ajánlások széles körű hatással rendelkeznek, nem utolsó sorban azért, mert azt jelentik, hogy a kis jövedelmű országoknak plusz pénzt kell előteremteniük arra, hogy hamarabb elkezdhessék a betegek kezelését, mint korábban. Egy olyan gyógyszer tehát, amely lelassíthatja a fertőzés e határérték felé haladását, tehermentesítheti az egészségügyi költségvetést. Ezen kívül pedig elodázza azt az időszakot is, amikor a betegnek meg kell kezdenie olyan gyógyszerek alkalmazását, amelyek toxikus mellékhatásokkal járhatnak.
"Annak ellenére, hogy a gyógyszernek csak mérsékelt a HIV-betegségjavító hatása, újabb eszközt jelenthet a HIV-fertőzött betegek egészségének hosszabb ideig tartó megőrzésében" - nyilatkozta Lingappa, hozzátéve, hogy a továbbiakban újabb kutatásokra lesz szükség.
Copyright AFP [2010] / Translation Medipress
Animáció: HáziPatika.com