"Karikó Katalin felfedezésével emberek millióinak életét menthette meg, és neki köszönhető az is, hogy ma már egy biztonságosabb világban élhetünk, hiszen van fegyverünk a pandémiát okozó Covid-19 vírussal szemben" – emelte ki köszöntőjében Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora.
Mint mondta, az mRNS-alapú vakcinák orvosi technológiájának kifejlesztését felfedezéseivel megalapozó kutató eredménye páratlanul sokaknak a legtöbbet adta: gyógyírt a bajban, a védekezés képességét, az egészség és az élet védelmét. Kiemelte azt is, hogy a Karikó Katalin és kollégái által kidolgozott technológiával nemcsak a vírusok ellen, hanem egy sor más betegség ellen is hatékonyan lehet küzdeni. Ez pedig "eddig beláthatatlan távlatokat nyithat a jövőben".
Munkássága az emberiség fejlődését szolgálja
Ferdinandy Péter, az egyetem tudományos és
innovációs rektorhelyettese méltatásában kitért arra, hogy Karikó Katalinhoz
több mRNS-technológiához kapcsolódó szabadalom is kötődik. A számos díjjal
elismert Karikó Katalin a díj átvételét követően "Egy biológus gondolatai a
kutatásról" címmel tartott tudományos előadást az mRNS-technológiáról, annak
1961-es felfedezésétől a Covid-vakcina kifejlesztéséig. Újságírói kérdésre
válaszolva beszélt arról is, hogy vizsgálják az mRNS-technológia
alkalmazhatóságát a daganatos megbetegedések kezelésére.
A Semmelweis Egyetem nagy presztízsű nemzetközi díját, a Semmelweis Budapest Awardot olyan, természettudományos területen dolgozó, világszerte elismert eredményeket elérő tudósoknak ítélik oda, akiknek munkássága új utat mutat és az emberiség fejlődését szolgálja.