Magyar hálapénz, európai rekord

Európában Magyarországon fizetnek a legtöbbet a betegek az orvosoknak akkor is, ha nem muszáj, vagyis hálapénzként. S ez az összeg egészségügyi reform ide, vagy oda - nem csökken.

A Tárki hálapénzkutatása szerint Magyarországon a helyzet változatlan. Négyévente mérik fel a betegek és az orvosok közötti pénzmozgásokat, s a nemrég befejezett kutatás szerint az egészségügyi reformok sem csökkentették az emberek fizetési hajlandóságát.

A különböző kutatóműhelyekben készült elemzések az elmúlt években körülbelül 30 és 100 milliárd forintra taksálták az orvosoknak adott külön pénz összegét. Az, hogy ennyire tág határok között mozog a becslés, jelzi hogy a helyzet nem alkalmas a pontos adatok felvételére. Annyit azonban a felmérés tudott rögzíteni, hogy noha az egészségügyben az ilyen jellegű önrészfizetés más európai államokban sem ismeretlen, a magyaroknál szinte senki nem áldoz többet e célra. Jelzésértékű, hogy az uniós csatlakozási folyamatban készült monitoringjelentések kizárólag Magyarország esetében hívták fel a figyelmet a hálapénz jelentőségére. Megemlítve azt is, hogy a lakosság kevéssé a korrupció részének, inkább bevett jelenségnek tekinti azt. Lényegében ezt visszaigazolja a Tárki négyévenként ismételt hálapénz kutatása is. A vizsgálatokból rendre kiderül, hogy az emberek általában véve negatívan ítélik meg ezt a jelenséget, konkrétan viszont, amikor orvoshoz kerülnek, nagyon sokan mégis fizetnek. A politika 1999 óta számos alkalommal "vette" pergőtűz alá a hálapénzt, az elporlasztására indított akciók azonban nem sok eredményt hoztak.

A legfrissebb, novemberi Tárki és az Image Factory kutatásából kiderül: nem lett kisebb az utóbbi négy évben azok aránya, akik hálapénzt fizettek a háziorvosnak. Az orvosok - a 2007-es eredmények szerint - legnagyobb eséllyel a hölgyektől, illetve a nyugdíjasoktól számíthatnak a hálapénzre. Ezen belül is különösen a budapestiektől. A kórházi orvosok öszszességében már ritkábban kapnak borítékot, a szülészeknek továbbra is szinte mindenki fizet hálapénzt. A megkérdezettek szerint a betegek negyede ad a háziorvosnak hálapénzt. A kórházi orvosokkal kapcsolatban azonban már nincs területi különbség.

Az adatok árnyaltabb vizsgálatával kiderül, hogy a hálapénz alig csökkent a szülészek, és a sebészek körében. A kutatás megállapítja azt is, hogy szinte kötelezőnek érzik az emberek az említett két szakmában a boríték átadását. S csak a paraszolvencia rangsorában ezután következő két szakma, a gyermekorvos és belgyógyász esetében jelez valóban hálát a külön pénz.

A Tárki és az Image Factory szakemberei az úgynevezett Társadalmi Klíma Riport címmel készült kutatásukban reprezentatív minta alapján ezer felnőtt magyar állampolgárt kérdeztek meg novemberben a hálapénzről.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.