Szuperkórház
A lakosság szinte azonnal átkeresztelte az új kórház nevét ÁEK-ről Szuperkórházra. Ez az elnevezés valóban illik az igényes kivitelezésű, látványos épülettömbre, melynek mérete (75 ezer négyzetméter), külső és belső kialakítása, műszeres felszereltsége, modern logisztikai rendszere, vadonatúj gépparkja, helikopter-leszállója tényleg lenyűgöző.
Az ÁEK megalakulásával a Honvédelmi Minisztérium, az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium egészségügyi intézményei, az Országos Gyógyintézeti Központ és a két fővárosi MÁV kórház feladatait vette át.
Közel hárommilliónyian használhatják...
Az ÁEK létrehozásával kapcsolatos kormányhatározat szerint az új intézménynek gondoskodnia kell az elődszervezetek (rendvédelmi szervek, vasúti dolgozók, honvédség) igényjogosultjainak ellátásáról. A XIII. kerületi lakosok minden szolgáltatását igénybe vehetik, egyes szakterületeken pedig a III., IV., V., VI., XIV., XV., és XVI. kerület lakosai is kapnak egészségügyi ellátást. Az intézmény sürgősségi osztályához tartozik Észak-Pest, az ellátást a Róbert Károly körúti telephelyen, a volt Honvédkórházban nyújtják. Így az ellátásra jogosultak száma összesen kb. 2,7 millió fő. A területi ellátásban való részvétel az egészségbiztosítási pénztárakkal kötött szerződés alapján, valamint a sürgősségi betegellátás keretében a fővárosi ügyeleti rendszerében is ellátja a reá háruló külön feladatokat.
Az ÁEK fenntartója és felügyeleti szerve a Honvédelmi Minisztérium, a felügyeleti jogkört a honvédelmi miniszter gyakorolja. Tevékenységének tárgyi feltételeit a kincstári vagyon körébe tartozó ingatlanok és ingóságok képezik. Az ingatlanok a magyar állam tulajdonában és a Honvédelmi Minisztérium vagyonkezelésében vannak, melyekre az ÁEK-nak használati jogot biztosít. Az ÁEK tevékenységének pénzügyi forrásait a működési költségvetés tekintetében elsődlegesen az egészségbiztosítási alapból származó bevételek képezik.
A-tól Z-ig minden, ami szükséges lehet
Az ÁEK 28 osztálya valamennyi orvosi szakterületet lefedi. Sürgősségi betegellátás, a fekvőbetegek gyógyintézeti, a járóbetegek szakorvosi ellátása egyaránt zajlik itt. Szükség esetén katasztrófa-egészségügyi feladatok elvégzése is történhet, de van hospice-ellátás, művese kezelés, és egynapos sebészet is. Éppúgy megtalálható a foglalkozás-egészségügy, mint a fogorvosi rendelés, vagy pályaalkalmassági vizsgálat. A tevékenységi körhöz tartozik az előd-intézmények feladatainak továbbvitele, a tudományos munka, nemzetközi kapcsolatok építése, az egyetemi, főiskolai továbbképzés, asszisztensképzés, szakorvosképzés, részvétel a természettudományi és orvostudományi kutatásokban és kísérleti fejlesztésekben.
Szétosztott feladatok
A gyógyítás több telephelyen is folyik. A Róbert Károly körúton, a volt Honvéd Kórházban található a baleseti-, száj-, szív- ér- és mellkas-, valamint az idegsebészet. Az ideggyógyászat, a pszichiátria, kardiológia és radiológia mellett itt van még a sürgősségi centrum is. A Podmaniczky utcában, a volt MÁV Kórházban találjuk meg a bőrgyógyászatot és a nemibeteg-ellátást, a fül- orr-gégészeti részleget, a gasztroenterológiát, ortopédiát, reumatológiát, valamint a szemészetet és az onkológiát. A Szanatórium utcai volt Budai MÁV Kórház 100 krónikus utókezelő és 100 rehabilitációs ágykapacitással rendelkezik. Krónikus fekvőbeteg ellátás a fővárosban kizárólag a Szanatórium utcai telephelyen van.
Sürgős beavatkozások
A sürgősséggel, baleset vagy rosszullét miatt beszállított beteget sérülésétől függően valamelyik vizsgálóba viszik. Az osztályon két sokktalanító-sebellátó, kilenc vizsgáló, egy-egy elkülönítő és dekontamináló (a szennyeződések eltávolítására alkalmas "fürdőszoba") és egy műtőblokk található. Érdekesség, hogy a dekontamináló nemcsak a páciens szennyeződésének lemosására alkalmas, hanem esetleges vegyi illetve sugárfertőzés esetén is használható. A beteg ellátása után a húszágyas, kamerákkal és központi monitorral felszerelt sürgősségi fektetőbe kerül, ahonnan 24 órás megfigyelés után vagy osztályra helyezik át, vagy hazaküldik. Ha komolyabb beavatkozásra van szükség, az európai színvonalú műtőkbe kerülhet a beteg. Ezeknek nemcsak a látványa, hanem a felszereltsége is lélegzetelállító. A műtők fala nem csempézett, hanem ún. panel műtő, amely teljesen hézagmentes, ezáltal sterilen tartható. Középen vannak a műtők, két oldalon a kiszolgáló helységek. Összesen 16 műtő található az osztályon (az érdeklődők kedvéért: ebből tíz ún. aszeptikus, két-két szeptikus és ambuláns, illetve egy-egy plasztikai és sürgősségi). Az összehangolt működést több mint hetven beosztott és egy műtővezető főorvos biztosítja, de naponta legalább száz szakember fordul meg a műtőkben, ahol minden nap közel negyven műtétet végeznek el. Azonban a csúcskapacitás ennél jóval több, mivel jelenleg megfelelő számú aneszteziológus hiányában a műtők kihasználtsága mintegy 70 százalékos.
Van képük hozzá!
A közel harminc osztályt átfogó képalkotó diagnosztikai hátteret az ország egyik legnagyobb, komplett felszereltségű, teljesen digitális radiológia osztálya biztosítja. Ennek előnyeit főleg a sürgősségi, traumatológiai, kardiológiai, szív- és idegsebészeti, gasztroenterológiai vagy éppen az onkológiai osztályok tudják kihasználni. A közel 150 főt alkalmazó osztály három telephelyen is működik, dolgozói nagyrészt a négy előd-intézményből verbuválódtak.
A kiemelt feladatoknak megfelelően, az osztályon rendkívül fejlett géppark található, köztük a legmodernebb digitális átvilágító- és ultrahang berendezések, CT (computertomográf) és MR (mágneses-rezonanciás vizsgáló) és mammográfiás eszközök. A képtárolás és -továbbítás is ehhez illeszkedő modern rendszerben történik. Az osztályt kiegészíti még két angiográfiás műtő, ahol perifériás- és szívkatéterezések zajlanak.
Nedves gyógyulás
Az egyik legkülönlegesebb részleg a fizioterápiás osztály, ahol szintén rengetegen fordulnak meg nap mint nap. A betegek itt juthatnak elektroterápiás, lézeres vagy éppen biomágneses kezelésekhez, amelyek a rehabilitációt vagy éppen a panaszok csökkentését egyaránt szolgálhatják. Két medencében és több tornateremben közel húsz diplomás gyógytornász segítségével javulhatnak itt a merev ízületek, fájó hátak, műtét után lábadozó betegek.
Robotgárda, csőposta és heliport
Az intézmény látványosságai közé tartoznak a robotmunkások is, szám szerint nyolc darab. A számítógép vezérelte robotok két műszakban végzik feladatukat. A folyosókon, illetve saját teherhordó liftjeikben lehet velük találkozni. Ha útjuk során valamilyen akadályt érzékelnek, udvariasan felszólítanak: kérem az utat szabadon hagyni! Feladatuk az étel- és gyógyszerhordás, a kommunális és a veszélyes hulladék- illetve a szennyes szállítása. A lemerült robotok az akkumulátor-feltöltő állásokban pótolják az elhasznált energiát.
A különböző osztályok csőposta-rendszerrel vannak összekötve. Ez a számítógép vezérelt logisztikai rendszer lehetővé teszi, hogy pl. a laborban levett anyagok (vér, vizelet stb.) szivaccsal bélelt kapszulákba helyezve, egy gombnyomással rendeltetési helyükre kerüljenek.
Az épülettömb tetején lévő helikopter-leszálló fűtött rámpával várja a sürgősséggel ideérkező betegszállító helikoptereket. Sajnálatos érdekesség, hogy a leszállás megfelelő világítás hiányában csak nappal engedélyezett.