Már nemcsak az állami egészségügyben, hanem a magánellátásban is egyre többet kell várnia a betegeknek. A folyamatot tovább erősítette, hogy az elmúlt két évben több alkalommal is csak életmentő műtéti beavatkozásokat láthattak el a kórházak - írja cikkében az Index .
Csípőprotézis-műtét: 371 nap várakozás
A halasztásra került műtétekkel a kórházi várólisták hossza megnövekedett. A Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) adatai szerint, míg 2019-ben egy csípőprotézis-műtétre 291 nap volt az átlagos tervezett várakozási idő országosan, 2020 májusában már 324 nap, 2021 januárjában pedig 371 nap. Ez pedig csak egy a sokféle beavatkozás közül, amely esetén több mint egy évet kell várnia a betegeknek, mire sorra kerülnek. Hacsak nem fordulnak egészségügyi magánszolgáltatókhoz.
Megnövekedett kereslet, megnövekedett bevétel
Az ellátási oldalon a járvány új lehetőségeket is teremtett a magánszektornak, hiszen az állami ellátást annyira leterheli a koronavírusos betegek gyógyítása, hogy számos területen - egyes járóbeteg-ellátásokban, képalkotó diagnosztikai vizsgálatokban, elektív műtétekben, illetve poszt-COVID-kivizsgálásokban - egyre nagyobb teret nyernek a privát szolgáltatók .
A megnövekedett kereslet a bevételeken is érzékelhető, amit Rékassy Balázs egészségügyi szakközgazdász is megerősít. Mint mondja, "korábban csak 15-20 ezer forintos vizitekre jöttek el az emberek, vagy esetleg az 1-2 százezer forintos, egynapos sebészeti műtétekre, ma már egyrészt a (kontrollvizsgálat) vizitdíj inkább a 20-30 ezer forintos kategória, másrészt soha nem látott mértékben nőnek a műtéti beavatkozások számai a magánegészségügyi intézményekben".
Nincs motiváció
Rékassy felhívta a figyelmet arra, hogy ugyan az orvostársadalom nyugodtabban végzi munkáját a fizetésemelést követően, azonban a munkahelyi motiváció csökken. Semmi sem kényszeríti az állami egészségügyben dolgozókat, hogy többet dolgozzanak, és maga az intézmény sem érdekelt a várólisták csökkentésében, hiszen finanszírozást kap, nem teljesítményarányos bérezést.
A szakközgazdász hangsúlyozta, bizonyos szakterületeken már most is várólista alakult ki. Példaként említette, hogy hónapokat kell várni, míg egy endokrinológus szakorvos új beteget fogad, de a magán nőgyógyászati rendelésekre is nehezen lehet időpontot kapni.