Magyarországon jelenleg csak az egészségügyben dolgozók számára kötelező a koronavírus elleni vakcina, nekik azonban legkésőbb szerdáig meg kellett kapniuk az oltások egyikét. A kormány rendelete szerint elbocsátják azt, aki nem kér oltást, vagy nem mutat be 15 napon belül olyan orvosi szakvéleményt, ami igazolja, hogy nem veheti fel a vakcinát. Korábban két héttel kitolták az eredetileg meghatározott határidőt, a Népszava cikke szerint alighanem azért, mert a kormány nem szerette volna, hogy a szolgálati jogviszony bevezetésekor elvesztett több ezer egészségügyi dolgozó után újabb ezrek essenek ki a betegellátásból.
Néhány százan hagyhatták el emiatt az ellátórendszert
A lap sem a szaktárcától, sem pedig az Országos Kórházi Főigazgatóságtól nem kapott választ arra, hogy a módosított határidőig mennyien éltek a lehetőséggel. "Néhány százan lehetnek azok, akik távozhatnak a védőoltás megtagadása miatt a rendszerből" - mondta a Népszavának Soós Adrianna, a Független Egészségügyi Szakszervezet elnöke. Hozzátette: ismer olyanokat, akik az utolsó pillanatig kivártak, végül csak a munkahelyük megtartása okán mentek el az oltásra.
A lap több kórháznál is érdeklődött az oltást elutasító egészségügyi dolgozók arányáról. A Semmelweis Egyetem közleménye szerint tízezer dolgozójuknak alig egy százaléka olyan, aki megalapozott egészségügyi indok nélkül utasította el az oltást , túlnyomó többségük ráadásul nem is a közvetlen betegellátásban vesz részt, így a hiányuk nem veszélyezteti a biztonságos működést. Azon dolgozók esetében, akik egészségügyi okok miatt nem vehetik fel az oltást, az egyetem ingyenesen biztosítja ötnaponként az antigénteszt elvégzését.