Március elején kezdődik az a kísérleti program , amely augusztus közepéig az e-recept alkalmazását igyekszik tesztelni. A gyógyszertárak szeptember elejétől csatlakozhatnak a rendszerhez, az éles indulás novemberben lesz. Ekkor már minden orvosnak és gyógyszerésznek alkalmaznia kell az e-receptet, be kell jelentkeznie annak rendszerébe - tudta meg a Magyar Nemzet Hankó Zoltántól, a Magyar Gyógyszerészeti Kamara elnökétől.
A betegek számára is előnyökkel járhat
Ahhoz, hogy mindez határidőre megkezdődhessen, többek között az orvosok vényfelíró programját is fejleszteni kell. A változás a betegek számára is jelenthet előnyöket. Például krónikus betegségek esetén a stabil fenntartó kezeléshez szükséges gyógyszereket egy felírás után két-három alkalommal is ki lehet váltani.
Az Állami Egészségügyi Ellátó Központ már 2015 végén bejelentette a receptek elektronikus kezelésének bevezetését. Terveik szerint az orvosnak ezentúl lehetősége lesz az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Téren (EESZT) belül rögzíteni a szükséges adatokat egy vényfelíró program felhasználásával, míg a beteg egy speciálisan erre kialakított portálnál ellenőrizheti majd a felírt gyógyszereket, illetve kategorizálva megtalálhatja itt a kiváltott és a még aktív receptjeit is. Varázsütésre természetesen nem szűnnek meg a papíralapú dokumentumok, a jól ismert és évtizedek óta használt vényeket folyamatosan váltják majd fel a rendszeren belül működő e-receptek.
Az e-egészségügyi rendszer - amely az e-recepteken túl az e-beutalók, e-leletek, e-profilok bevezetését is magával hozza - elengedhetetlenné teszi az intézményi folyamatok egy részének megváltoztatását, itt szintén sok múlik az egészségügyi információs rendszerek szállítóin - nyilatkozta korábban az átállás kapcsán Engi Csaba, az IVSZ Ehealth munkacsoportjának vezetője. A grandiózus digitális átállás során ezért nagy hangsúlyt fektetnek a fokozatosságra.