Továbbra is tiltakoznak az egészségügyi dolgozók a munkaerőhiány és a romló munkakörülmények ellen. A tiltakozási hullám 2019. március 18-án kezdődött, a párizsi Saint-Antoine kórházban egy ápolókkal szembeni agresszió következményeként. Ehhez a kezdeményezéshez kapcsolódik az orvosok fellépése is. "A közegészségügyet meg kell reformálni, de anyagi eszközök nélkül nem lehetséges jelentős reform" - írták az orvosok nyílt levelükben. A cél, hogy Agnes Buzyn tárcavezető azonnal kezdje el az egyeztetéseket a kórházak költségvetésének és az egészségügyi dolgozók fizetésének emeléséről.
Nagy az elégedetlenség
A francia kormány tavaly novemberben bejelentett egy sürgősségi csomagot, amelynek legfőbb eleme a közkórházi adósságállomány egy részének átvállalása, a költségvetési támogatás másfél milliárd eurós megemelése három év alatt, valamint az ápolóknak járó prémium növelése. Az orvosok szerint azonban ez a csomag nem elég a helyzet javítására. Emmanuel Macron 2017-es államfővé választása óta ez volt a negyedik sürgősségi csomag, de eddig még nem sikerült kezelni a francia egészségügy évtizedek óta ismert problémáit.
Ezt kérik az egészségügyi dolgozók
Az aláírók a fizetések jelentős megemelését is kérik a már bejelentett prémiumok mellé, követelik továbbá a működtetési támogatások további 600 millió eurós emelését, valamint a közkórházak finanszírozásának és irányításának mélyreható felülvizsgálatát. "Ünnepélyesen jelezzük, hogy vállalunk a kollektív lemondás példátlan és nehéz döntésével járó minden felelősséget, amennyiben az egyeztetések nem kezdődnek meg" - írták az orvosok. Az orvosok azonban azután is folytatják a betegek ellátását, hogy lemondanak adminisztratív funkciójukról.
Az egészségügyi miniszter a fejleményekre reagálva elmondta, tisztában van azzal, hogy a közegészségügyi dolgozók már régóta elégedetlenek, az utóbbi hónapokban azonban több kórházban volt munkaerő-felvétel és új ágyakat is átadtak.