Miután az állam felvásárolta a magán meddőségi klinikákat, díjmentesen biztosítja a meddőségi kezeléseket Magyarországon. Úgy tűnik azonban: nemhogy csökkenne, hanem egyre nő a szomszédos országok lombikintézeteibe menekülő magyar párok száma. Az mfor cseh és szlovák klinikákat kérdezett a meddőségi turizmusról.
"Nem futószalagon kezelnek"
„Több indoka is van annak, hogy egy brnói magánklinikához fordultunk. Például az, hogy a magyar intézményekhez képest nagyobb a sikerrátájuk és valóban személyre szabott ellátásban részesülhetünk a férjemmel” – mondta el a portál kérdésére egy név nélkül nyilatkozó hölgy. Tapasztalatai szerint a cseh klinikán alaposabb a kórtörténet tanulmányozása, a rájuk szabott gyógyszeradag precizitása, és számukra fontos, hogy nem futószalagszerűen folynak a vizsgálatok.
„2021-ben még egyedül voltam magyar nyelvű koordinátor, azóta közel duplájára nőtt az érdeklődők száma, emiatt fel kellett venni még egy kolléganőt. Ennek ellenére már ketten is alig bírjuk a munkát. Két éve még havonta 15 magyar érdeklődőnek segítettem, ma már hozzávetőleg harmincan keresik fel rajtunk keresztül a klinikát” – mondta el a portálnak Buzál Anikó, a brnói Unica Klinika munkatársa.
Más vizsgálatokat is elvégeznek
„A szakterület magyar államosítása óta jelentősen, 2022-2023 között háromszorosára nőtt a meddőségük kezelését kérő magyar párok száma" – emeli ki a portálnak a szintén csehországi Repromeda Meddőségi Központ főigazgatónője, Dr. Katerina Vesela. Elmondása szerint a párok arra hivatkoznak, hogy otthon "olyan alapvető módszereket alkalmaznak, amelyek nem képesek megoldani a meddő párok konkrét problémáinak egy részét. Ilyen például a Magyarországon nem engedélyezett preimplantációs genetikai vizsgálat, amely az előrehaladott anyákkal rendelkező párok fő problémája, vagy ehhez hasonló vizsgálatok” – mondja a Repromeda vezetője, aki minden bizonnyal a petesejtdonációra is gondol, amely Magyarországon egyelőre nem elérhető.