A metformin, egy közkedvelt, cukorbetegség kezelésére alkalmazott gyógyszer-hatóanyag korán elkezdett, hosszútávú szedése megelőzheti vagy késleltetheti a PCOS (policisztás ovárium szindróma) serdülőkori kialakulását.
"A PCOS tünetei gyakran a serdülőkorban jelentkeznek először, rendszertelen menstruációk, pattanások, szőrösödés formájában" - mondta Lourdes Ibánez, a Barcelonai Egyetem gyerekgyógyász professzora. "Úgy gondoljuk, a betegség kialakulásának kritikus időszaka a gyermek- és pubertáskor, amikor jelentős mennyiségű zsír rakódik le a szervezetben. Ennek hatására a petefészkekre túl sok inzulin hat, ami meggátolja a tüszőrepedést, hím nemi hormont kezd termelni, mely a PCOS tüneteit okozza."
A vizsgálatba 38 alacsony születési súllyal született, korai pubertáson átesett lányt vontak be. Azt kívánták megtudni, hogy mennyire hatékony a metformin kezelés, attól függően, hogy fiatalabb vagy idősebb korban kezdik el. Az egyik csoport, 19, 8 éves lány négy éven át naponta kapott metformint, míg a másik csoportban csak öt év elteltével kezdték meg a gyógyszerezést, ők 13 évesen egy éven keresztül kapták a metformint.
Az első csoportban a kezelés hatékonyabban előzte meg a korai szőrösödés kialakulását, a hím nemi hormonok túlsúlyát és a PCOS kialakulását. A metformin, ha a pubertás megfelelő időpontjában kapja a gyermek, befolyásolja az anyagcserét, kevesebb zsír rakódik le a májban és a has területén.
Egyre több figyelem irányul a PCOS korai, megelőző jellegű kezelésére, a diétát, testedzést és metformin kezelést már a fiatal lányoknál is alkalmazni kell - javasolják a kutatók. A vizsgálatok több centrumban folynak Spanyolországban és Belgiumban.
A közlemény a Clinical Endocrinology and Metabolism című szaklapban jelent meg.