A robotizáció a szolgáltatóipar szinte minden szektorában megvetette már a lábát, nincs ez máshogy az egészségügyben sem. Az ápolói feladatok egy részét egy japán kórházban robotnővérek vették át, és a közelmúltban már Budapesten is idegsebészeti robot segítségével végezhettek el agyműtétet. Egy új program az adatainkat összegyűjtve azt is megmondja, hogy meghalunk-e a kórházban, vagy meggyógyulunk.
Megjósolja a halált és a gyógyulást
A Google olyan mesterséges intelligenciát fejlesztett ki, amely a kórházba kerülő emberek gyógyulási esélyeiről készít statisztikát. A szoftver 95 százalékos pontossággal megjósolja, hogy a beteg a kórházba kerülést követő 24 órában életét veszíti-e, de azt is nagy hatékonysággal tippeli meg, hogy a betegnek mennyi időt kell az intézményben töltenie, vagy hogy vissza kell-e a későbbiekben térnie.
Számítógépes programokat már eddig is használtak a betegek állapotának a felmérésére, a mamutcég terméke azonban 10 százalékkal pontosabb a korábbi eszközöknél. Ezt úgy éri el, hogy az eddigieknél sokkal nagyobb adathalmazból dolgozik: a betegút és a számítógépbe felvitt adatokon túl a páciens kora, neme, etnikuma alapján kalkulál, sőt az orvosok jegyzeteiből is képes adatokat kinyerni. A programot eddig csak klinikai kísérletekben tesztelték, de a fejlesztői szerint már készen áll arra is, hogy élesben bizonyítson. A Google szerint ez egy komoly lépés lehet afelé, hogy a várható élettartamot évtizedekkel előre megállapíthassák.
A kutatók szerint a rendszer egyik legnagyobb előnye, hogy egységesen tud kezelni és értelmezni számtalan forrásból származó adatot a képektől a laborértékeken át az orvosi jegyzetekig. Ráadásul a program önfejlesztő, azaz minden helyes predikcióból tanul, és a korábbi tapasztalatok alapján egyre pontosabban meg tudja jósolni a beteg állapotának javulását vagy romlását.
Forrás: DailyMail