Megnézhető az első hazai tüdőtranszplantáció

Az első hazai tüdőtranszplantációhoz - ha a teljes folyamatot nézzük - összesen 92 ember járult hozzá munkájával valamilyen mértékben, de a hatórás műtétben közvetlenül részt vevők - mellkassebészek, aneszteziológusok, koordinátorok, pulmonológus, a műtőszemélyzet szakdolgozói - száma is meghaladta a húszat.

Az első hazai tüdőtranszplantációhoz – ha a teljes folyamatot nézzük – összesen 92 ember járult hozzá munkájával valamilyen mértékben, de a hatórás műtétben közvetlenül résztvevők – mellkassebészek, aneszteziológusok, koordinátorok, pulmonológus, a műtőszemélyzet szakdolgozói – száma is meghaladta a húszat.

Az első hazai tüdőtranszplantációt 2015. december 12-én hajtották végre egy 53 éves betegen, az Országos Onkológiai Intézet (OOI) bázisán működő Semmelweis Egyetem Mellkassebészeti Klinikán, a két intézmény együttműködésével.

A beavatkozást egy 80 oldalas protokoll szerint végezték. Ennek alapján a felkészülés utolsó szakaszában egy „szárazpróbát” is végrehajtott a csapat. „Eljátszottuk, hogyan fogjuk elvégezni a műtétet, például milyen pozícióba fogjuk fektetni a beteget, hova toljuk be a műtőbe a műszereket, ki hova áll, kinek mi a dolga. A transzplantáció tipikusan olyan komplex műtét, amelyben mindenkinek a maga kis szeletét nagyon jól kell csinálnia. Egy ilyen jól felkészült csapat háttértámogatása nélkül nem lehetett volna végrehajtani a beavatkozást” – mondta Dr. Lang György.

A csapat vezetője az is kifejtette, hogy a sikeres tüdőtranszplantációs programhoz négy lényeges elem kell: megfelelően kivizsgált és felkészített beteg, alkalmas donorszerv, utógondozás, valamint nem utolsó sorban el kell tudni végezni a műtétet. Az első három elem már évek óta Magyarországon valósul meg, az utógondozást például 2008 óta végzi a Pulmonológiai Klinika, míg a gyermekek esetében az I. Számú Gyermekgyógyászati Klinika látja el ezt a feladatot. Az utolsó 3 évben már „csak” a műtét hazahozatala, az erre való felkészülés volt a feladatunk, amelynek keretében minden műtétben résztvevő magyar szakember járt Bécsben – fogalmazott Lang doktor.

A műtét és posztoperatív kezelés személyi és infrastrukturális hátterének megszervezésére Dr. Szél Ágoston, a Semmelweis Egyetem rektora 2013 nyarán kérte fel Dr. Kásler Miklóst, az Országos Onkológiai Intézet főigazgatóját. A kormány 900 millió forint támogatást adott a felkészüléshez, amiből megtörtént a műtő fejlesztése, valamint a szükséges speciális eszközök beszerzése.

A műtétet végző csapatról szóló filmet most tette elérhetővé a Semmelweis Egyetem:

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Forrás: Semmelweis Egyetem

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.