Ahogy február elején mi is megírtuk, hetvenezer forintnyi kézpénzt tulajdonított el „betegétől” egy mentőápoló, a Nemzeti Védelmi Szolgálat (NVSZ) azonban lebuktatta. Az Országos Mentőszolgálat köszönetet mondott, amiért „segítettek kiszűrni a mentők közösségébe férkőzött bűnözőt”. A fejleményekről a 24.hu azt írta, a Budapesti II. és III. Kerületi Bíróság gyorsított eljárásban tárgyalta az ügyet, az ítélet három év próbára bocsátás lett. Az ügyészség azonban súlyosabb büntetés kiszabásáért fellebbezett.
Az eset részletei
A Nemzeti Védelmi Szolgálat hivatásos tárgyalótisztje február elsején éjszaka kért segítséget egy rosszul lévő férfihez a 112-es segélyhívó számon. Az ellátásra szoruló személy azonban szintén az NVSZ tisztje volt, és egy speciális, rejtett kamerákkal felszerelt járműben fogadta a mentőegységet. Az autó műszerfalára összesen 170 ezer forintnyi „csapdapénzt” készítettek ki.
A „segítségre szoruló” férfi kiszállt az autóból, majd megkérte az egy mentődolgozót, hogy vegyen ki egy lakáskulcsot a kocsiból. Miután ez megtörtént, elkezdték az esetlap kitöltését – közben viszont a másik mentőápoló visszament a férfi gépkocsijához és elvett a műszerfalon heverő pénzből 70 ezer forintot. Az elkövetőt a „beteg” kórházba szállítása után intézkedés alá vonták, az Országos Mentőszolgálat pedig azonnal megszüntette a férfi munkaviszonyát.
Megbánta tettét
Mint kiderült, az elkövető a tízéves gyermeke eltartásáról gondoskodik, és anyagi nehézségekkel küzd. Beismerő vallomása szerint azért lopott, hogy kiegyenlítse a számlatartozását. A férfi őszintén megbánta tettét, és úgy fogalmazott: ha tehetné, visszamenne az időben, hogy megváltoztassa a dolgokat.
Az esettel kapcsolatban egyébként több súlyosító körülményt is figyelembe vett a bíróság, például azt, hogy
- a mentőápoló a bizalmi hivatásával visszaélve követte el cselekményét (az emberek ugyanis joggal várják el, hogy bízhassanak azokban, akik elesett, kiszolgáltatott állapotukban látják el őket),
- továbbá az elkövető a „beteg” tudta és beleegyezése nélkül ment vissza a járműhöz.
Enyhítő körülménynek számított azonban az, hogy csak alkalomszerű volt a bűncselekmény, az ellopott összeg „csak” 20 ezer forinttal haladta meg a szabálysértési értékhatárt, a kár pedig teljes egészében megtérült. A mentőápoló végig együttműködött a hatóságokkal, az ítéletet pedig tudomásul vette.