Alulfinanszírozottság miatt veszélybe kerülhet, sok helyen megszűnhet Magyarországon az állami egészségbiztosító által finanszírozott fogászati ellátás – mondta a Napi.hu-nak Iványi József budapesti fogorvos. A praxisok már most is hónapról hónapra élnek, nem tudnak tartalékot képezni arra az esetre, ha például egy-egy műszer elromlik.
Nem elég a támogatás
Az alapellátó fogorvosi praxisok jelenleg jellemzően havonta 380 ezer forint rezsitámogatást kapnak. Egyesek, akik elmaradott körzetben dolgoznak, vagy fogyatékos gyerekeket látnak el, további 100 ezer forint kiegészítő támogatást is kaphatnak, ám ez sem elég a kiadásokra. Az alapellátó fogorvosok szerint ezért a praxisok rezsitámogatását jelentősen meg kellene emelni, különben hamarosan rengetegen csődbe mennek.
Ennek egyik oka, hogy a rezsidíjak emelkedése a fogorvosi rendelőket különösen érinti, hiszen a rendelőkben nagy teljesítményű berendezések: kompresszor, elszívó, optimális fényviszonyokat biztosító lámpák és egyéb készülékek is folyamatosan működnek.
Egyre több a kiadás is
Iványi József szerint az alapellátó praxisok üzemeltetését a rezsitámogatás és a teljesítményfinanszírozás összegéből kell kigazdálkodniunk, ami egyre nehezebb. Ez ugyanis rengeteg kiadást foglal magába az orvos és az asszisztens bérétől a rendelő valamennyi fenntartási költségén át a felhasznált gyógyszerek, védőfelszerelések, eszközök és gépek beszerzéséig. Ráadásul ezeknek az eszközöknek a költségei az inflációt meghaladó mértékben emelkedtek az elmúlt időszakban.