Miközben néhány területen, így például a rendőrségi korrupció területén jelentős javulást lehet mérni az elmúlt években, addig az orvosoknak fizetett hálapénz esetében nincs sok pozitív jel. "Van egyfajta apátia a lakosságban, az emberek nagy része tudatában van, hogy korrupt országban él.
Nagyon súlyos a probléma, tehetetlenség lett úrrá a magyar társadalomban, amelynek tagjai egyre inkább úgy gondolják, hogy ez az élet velejárója, nem nagyon látják, hogy mit lehetne ez ellen tenni. Ennek megfelelően elképesztően alacsony a korrupcióellenes affinitás, mindössze a lakosság 20 százaléka jelentené, ha valamilyen visszaélést észlelne. Ezzel egyébként Fehéroroszország és Oroszország szintjén vagyunk" - fogalmazott nemrég Martin József, a Transparency International Magyarország (TIM) ügyvezető igazgatója.
Ebbe az irányba mutat a Napi.hu olvasóinak reakciója is, akiket arról kérdeztek a Facebookon, hogy "Ön szerint a kórházi tartózkodás mostanában megoldható hálapénz nélkül?". Az eredmények - bár nem reprezentatívak az adatok - önmagukért beszélnek: a válaszadók közel 90 százaléka szerint ez nem lehetséges, mindössze tizedük vélte úgy, hogy ma már nem kötelező fizetni. (A végeredmény nagyjából megegyezik egy tavalyi kutatással, amely szerint a magyar lakosság 92 százaléka számára teljesen normális, ha pénzt tesz az orvos zsebébe a vizsgálatért cserébe.)
Ennél valamivel színesebb véleményekkel találkoztak, amikor szemtől szemben tették fel ugyanezt a kérdést. A válaszadók konkrét tarifákat is ismertek a különféle intézményekben. Ugyan megvolt a véleményük a gyakorlatról, de a kiszolgáltatottság miatt a többség, úgy látszik, mégiscsak a "borítékot" látja megfelelő eszköznek.
Forrás: Napi.hu