Az új technológiának köszönhetően remélhetőleg jóval hatékonyabban lehet kiszűrni a Barrett-nyelőcső nevű szindrómát, mely akár rákot is okozhat.A korábbi szkennelési technikákkal ellentétben az új módszer alkalmazása során a páciens végig ébren maradhat, ráadásul a vizsgálat mindössze néhány percet vesz igénybe. Az eszközt egyelőre csak egy kis létszámú csoporton teszteltél, számolt be róla a Nature Medicine.
A bostoni Massachusettsi Általános Kórház Wellman Foto-gyógyászati Kutatóközpontjának munkatársai szerint az eszköz potenciálisan számos területen alkalmazható, de különösen hasznosnak bizonyulhat az úgynevezett Barrett-nyelőcső szindróma korai szűrésére. A szóban forgó betegség során a páciensek nyelőcsövének alsó részében a sejtek abnormális viselkedést produkálnak a krónikus savas reflux hatására, és emiatt megnő a nyelőcsőrák kialakulásának kockázata. A veszélyeztetett betegek nyelőcsövét ez idáig csak endoszkópos vizsgálattal lehetett ellenőrizni, de az apró kamerában végződő hajlékony cső a nyelőcsövön át történő levezetése rendkívül kellemetlen érzés, ezért többnyire csak altatás mellett végzik.
Az újonnan kifejlesztett eszközt azonban egy tabletta méretű, könnyen lenyelhető kapszulában helyezték el, melynek a végén egy hajszálvékony vezeték található. A kapszula belsejében egy gyorsan forgó lézerfej található, amely infravörös fény kibocsátásával, és annak visszaverődésével képes tökéletesen érzékelni és feltérképezni a nyelőcső belső felületét.
Az orvosok a nyelőcsőről egy háromdimenziós képet kapnak, amely sokkal részletesebb az endoszkópos technológiánál. A lenyelt kapszula az ételhez hasonlóan lejut egészen a páciens gyomrába, ahonnan az orvosok a vékony vezeték segítségével, a vizsgálat végeztével könnyedén kihúzhatják az eszközt.