A nyitott gerinc olyan születési rendellenesség, amelynek során a gerincoszlop nem záródik rendesen, így nem veszi körbe mindenhol a gerincvelőt . Ez pedig nagyon komoly problémákhoz vezethet, beleértve az alsó végtagok bénulását vagy a korai halált.
A műtétre június 4-én került sor Torontóban, ahol egy Romelia Son nevű, akkor terhessége 25. hetében járó nőt operált meg a Monut Sinai és a SickKids kórházak sebészeiből álló csapat. A műtét során az orvosok bemetszést ejtettek az anya alhasán és méhén, majd a magzatot óvatosan gerinccel maguk felé fordították, hogy be tudják zárni a nyitott gerincvelőt.
A sikeres operáció után Romelia Son egészséges kislánynak, Eikónak adott életet augusztus 19-én császármetszéssel. Bár a magzati műtét nem tud segíteni az összes nyitott gerinces kisbabán, nagyon bíztató, hogy néhány esetben megmenthetjük így a kicsiket - nyilatkozta Dr. Greg Ryan, az operáció és a Mount Sinai Kórház magzatgyógyászati programjának vezetője.
A születés előtti sebészeti beavatkozások már több éve léteznek, 2003-ban klinikai vizsgálatokkal is dokumentálták ezeket. A mostani gerincműtét volt az első magzati beavatkozás, amelyet Kanadában hajtottak végre, eddig ugyanis a kanadai nőknek az Egyesült Államokba kellett utazniuk, ha ilyen műtétre volt szükség.
A nyitott gerinc okozhat akár egész élethosszig tartó bénulást, illetve az így született csecsemők többségénél hydrocephalust, azaz vízfejűséget , amely betegség esetén a termelődő agyvizet nem tudja a szervezet felszívni, így felgyűlik az agykamrákban. Ezt úgynevezett shuntműtéttel lehet orvosolni, amely során csöveket ültetnek az agyba, hogy olyan területre vezethessék az agyvizet, ahol fel tud szívódni. Egy 2011-es tanulmány szerint a pácienseknél, akiket magzati korban megműtenek, sokkal kisebb az esélye, hogy kerekesszékben kell majd leélniük az életüket, és agyuk is egészségesebb marad.
Forrás: www.livescience.com