Negyed évszázada, 1991 óta van jelen Magyarországon a Diagnoscan, amely az elmúlt huszonöt év alatt az ország legnagyobb képalkotó diagnosztikai szolgáltatójává nőtte ki magát. A 2016-os esztendő egy újabb mérföldkövet jelent a cég számára, felveszi ugyanis a nemzetközi cégcsoportja nevét, így ezentúl Affidea Diagnosztikaként működik tovább.
A név egy mozaikszót takar, amely szemléletének három fő tartóoszlopát forrasztja egybe: Affinity (affinitás), amely érzékenységet jelent a beteg irányába, a Fidelity (hűség) lojalitást az évtizedek óta őrzött elvekhez és értékekhez, az Idea (ötlet) pedig a megújulás képességét, az innovációt jelenti. A megújulás során új programokkal, illetve a meglévő szolgáltatások színvonalának emelésével szeretné a cég megerősíteni pozícióját a hazai piacon, kiemelt hangsúlyt fektetve a betegek elégedettségére, amelynek hitvallásuk szerint a gyógyulásban is jelentős szerepe van.
Mekkora sugárterhelés érhet egy beteget?
A névváltoztatással párhuzamosan kettő programot is elindított az Affidea, melyek célja a páciensek egészségi állapotának monitorozása. Ezek egyike a Dózismenedzsment-program, amely a betegeket ért sugárterhelést csökkenti a lehetséges minimumra. Az MR és az ultrahangvizsgálaton kívül ugyanis az összes egyéb képalkotó diagnosztikai eljárás röntgensugárral működik, ami egy elfogadható fokú sugárterheléssel jár. Bizonyos betegségek ugyanakkor több vizsgálatot igényelnek, melyek során a sugárdózis összeadódik.
Az Affidea nemzetközi programjának keretében arra törekszik, hogy a beteget érő sugárterhelés a lehető legalacsonyabb legyen. "Ezzel némiképp a saját munkánkat nehezítjük meg, hiszen minél nagyobb a sugárdózis, a radiológus annál élesebb képet kaphat a vizsgálat során. Vannak azonban már bizonyos komputerizált eljárások, amelyek alacsony dózis esetén is fel tudják javítani a zavarosabb képeket. Figyelünk továbbá arra is, hogy a beteget az elmúlt időszakban mekkora sugárterhelés érte, az eredmények tekintetében pedig egyéb alternatívákat is kínálhatunk" - hangsúlyozta Leitner György.
Törekvéseiket az Európai Radiológus Társaság (ESR) sugárbiztonsági bizottsága is elismerte, amely a CT-diagnosztikára vonatkozó feltételek tekintetében a maximális, 5 csillagos értékelést adta az Affidea, Péterfy Sándor utcai egységének illetve 4 csillagos elismerést kapott a Margit kórházban működő CT labor. Egész Európában alig több, mint 10 CT-labor érdemelte ki ezt az elismerést, neves berlini központok is csak 3 csillagos minősítést kaptak, így az elismerés kiemelt pozícióba helyezi az Affidea hazai intézeteit az orvoslás nemzetközi térképén.