A közeljövőben talán a bakteriális fertőzések oly módon válnak legyőzhetővé, hogy közben nem fejlődik ki a baktériumokban antibiotikum rezisztencia, továbbá a már rezisztenssé vált baktériumok elpusztulnak - legalábbis ha sikerrel járnak a Massachusettsi Technológiai Intézet (MIT) és Bostoni Egyetem (BU) kutatásai.
Mindkét intézmény kutatói olyan mesterséges vírust fejlesztettek ki, melyek képes kiiktatni a baktériumok védelmi rendszerét, ezzel elősegítve az antibiotikumok hatékonyságát.
Az antibiotikum rezisztens baktérium törzsek folyamatosan növekvő, komoly egészségügyi kockázatot jelentenek. Az Egyesült Államok Járványügyi Központjának adatai szerint az antibiotikum rezisztens MRSA baktériumtörzs (methicillin-rezisztens Staphylococcus aureus) évente 94 000 fertőzésért felelős, melyből 19 000 halállal végződik.
Folyamatos igény van új gyógyszerekre, hogy leküzdhessék ezen kórokozókat, de az elmúlt évtizedekben igen kevés új antibiotikumot sikerült kifejleszteni. "Rengeteg a célpont, de senkinek sem sikerült megtalálni a megfelelő gyógyszert" - mondta Timothy Lu a tanulmány írója.
Lu és James Collins professzor a baktériumok elleni küzdelem egy új megközelítését kísérleték meg: bakteriofágokat (olyan vírusok, melyek a baktériumokat támadják) módosítottak oly módon, hogy azok specifikus célpontot támadjanak. "Sokkal egyszerűbb egy bakteriofágot módosítani, mint egy új gyógyszert kifejleszteni" - mondta Lu.
Az elképzelése szerint a vírusok aláássák a baktériumok védelmi rendszerét és megelőzik a rezisztencia kifejlődését.