Mi a hőpangás?

A nyári hőség próbára teszi az egészséges szervezetet is: nem megfelelő öltözék és kimerítő fizikai munka mellett könnyen hőpangás alakulhat ki.

A kánikula heteiben számos veszély leselkedhet az emberekre. A nagy hőség bárkinél okozhat egészségügyi panaszokat, kellemetlen tüneteket, dekoncentrációt, de főként az idősek, a gyermekek és a szív- és érrendszeri megbetegedésben szenvedők lehetnek veszélyben. Sokan elkövetik a hibát, hogy a javasoltnál több időt töltenek a szabadban, és nem fogyasztanak kellő folyadékot. Esetükben megnő a hőpangás kialakulásának veszélye. Mit kell tudni erről a kórképről, hogyan kerülhetjük el, és hogyan kezeljük?

Ha lakásunkban nincs légkondicionáló berendezés, vagy nem is akarunk klímát beszereltetni, akkor is igyekezzünk hűteni a szobáinkat kánikulában. Cikkünkben olvashat néhány tippet a szobák hűvösen tartásához!

A hőpangás tünetei

Szervezetünk izzadással és a pólusokból előtörő párolgással egyensúlyozza ki a rá nehezedő hőterhet. Hőpangásról akkor beszélhetünk, ha ezt a hőleadási folyamatot valami akadályozza vagy meggátolja. Főként azokat az embereket érinti, akik nem megfelelő öltözéket viselnek a melegben: a zárt, hosszú ruházat alatt ugyanis magasra szökhet a hőmérséklet. Tovább fokozza ezt, ha intenzív munkát végez az ember, ez ugyanis fokozza a test hőleadását. Szélcsendes időben, magas páratartalom esetén még jobban nő a hőpangás kialakulásának veszélye. Idős, gyenge immunrendszerű, illetve túlsúlyos embereket nagyobb arányban érinthet.

Nyáron a nem megfelelő öltözet könnyen hőpangáshoz vezethet
Nyáron a nem megfelelő öltözet könnyen hőpangáshoz vezethet

A hőpangás első tünete a fokozott izzadás, majd a bőr kipirul, a száj kiszárad, a nyelés pedig nehezebbé válik. Néhány perc után szédülés , hányinger is jelentkezhet, a mozgás pedig bizonytalanná válik. Bizonyos esetben izomgörcsök is kísérhetik a tüneteket. Fontos, hogy a hőpangással küzdő személyt minél előbb árnyékba juttassuk, és a hőleadást akadályozó tényezőket lehetőség szerint elhárítsuk - a zakót vegyük le, az inget gomboljuk ki. Fontos emellett a kiizzadt folyadék pótlása is: hidratáláshoz az ivóvíz a legideálisabb.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +7 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra