Operálás közben a sebészek inkább a csendesebb, nyugtató zenéket szeretik, például a Bee Gees Staying Alive (Életben maradni) vagy a Queen Another One Bites the Dust (Másvalaki harap a fűbe) című számát. Egy felmérésből az derült ki , hogy tíz sebészből nyolc szerint a zene segíti a koncentrációt műtét közben.
A megkérdezettek többsége úgy nyilatkozott, hogy a zene nem csupán a beteget nyugtatja meg, de a műtőben dolgozó csapatra is jó hatással van. Tízből nyolc műtőben dolgozó munkatárs szerint a zene segíti a műtőben a kommunikációt, csökkenti a beteg szorongását és a csapat hatékonyságát. Ugyanakkor az ellenzők szerint a zene elvonja a figyelmet az operációról.
A műtőbeli zenehallgatás elterjed szokás: az operációk 62-72 százalékában alkalmazzák; hogy mit hallgatnak, azt leggyakrabban a műtéti csapatot vezető orvosa dönti el. "A zene talán még jobb hatással is van a műtétre váró betegekre, mint az operáció előtt alkalmazott nyugtatószerek" - mondta el David Bosanquet, a kutatás egyik vezetője. "Megnyugtatja őket, és elnyomja a kórházi zajokat. Én a megnyugtató, klasszikusabb zenéket kedvelem, a heavy metalt inkább kerülöm."
A kórházi zenehallgatás jótékony hatásait egyre többen kutatják, és egyre több helyen választhatja a beteg, hogy zenét szeretne hallgatni műtét előtt, illetve közben. A sebészek között többen szeretik a zenehallgatást műtét közben, de vannak, akik inkább csöndben dolgoznak.
Egy másik vizsgálat azt kutatta, hogy milyen színben tűnnek fel az orvosok a popslágerekben. A dalok körülbelül harmada mutatja be az orvosokat gyógyító, az emberekkel törődő emberekként. Ezekben a dalokban rendszerint az orvos egyfajta metaforikus gyógyító, aki a szerelmi bánatot, az összetört szíveket orvosolja. Ilyen dal például a Rolling Stones Dear Doctor (Kedves doktor) című száma. Legalább ennyi dal azonban arról szól, hogy az orvosok milyen meg nem engedhető, olykor szexuális viszonyokba keverednek a betegeikkel; és erre az sem mentség, hogy ezeket sokszor a betegek kezdeményezik.
De vannak olyan dalok is, amelyekben az orvos egyáltalán nem ártatlan ezekben a viszonyokban - ilyen a Lady Doctor című dal Graham Parker and the Rumour előadásában. Más dalok az orvosok pénzéhessége jelenik meg, vagy éppen az, hogy tiltott szerekkel foglalkoznak, mint például a The Beatles Dr. Robert című számában. Ezek a slágerek mind befolyásolják az orvosokról kialakított képünket.