A vérnyomásmérés az egyik leggyakoribb orvosi vizsgálati módszer, nem véletlenül: vérnyomásunkból az orvos általános egészségi állapotunkra is következtethet. A szív összehúzódásának következtében a vér érfalra kifejtett hatását mérhetjük ilyen módon, amely a vérkör különböző részein a szívtől való távolság és az erek vastagságának függvényében változik. A vérnyomás az idegrendszer pillanatnyi állapotától és a fizikai aktivitástól függően egészséges embernél is más-más értékeket mutat a nap folyamán. Függ továbbá a légzéstől, az érzelmektől, bizonyos káros szenvedélyektől és a hőmérséklettől is.
Így azonosítható az álcázott magas vérnyomás
Mivel ilyen sok tényező befolyásolja, előfordulhat, hogy az orvosi mérés során megfelelő értéket mutat a műszer, a való életben mégis határérték feletti a magas vérnyomás. Egyes kutatások szerint a lakosság egy komoly hányadának álcázott magas vérnyomása van, vagyis a diagnózist nem tudja ugyan felállítani az orvos, a vérnyomásprobléma mégis gondot okozhat a hétköznapok során. Felmérések szerint szerint a férfiakat nagyobb arányban sújtja ez a betegség, illetve az életkor előrehaladtával, és más társbetegségekkel (például diabétesz) együtt nő a kialakulásának veszélye.
A legjobb módszer az álcázott magas vérnyomás (más néven álcázott hypertonia) kiszűrésére, ha egy meghatározott időtartamon belül többször is végzünk méréseket. Léteznek olyan hordozható mérőeszközök is, amelyek a nap huszonnégy órájában folyamatosan monitorozzák vérnyomásunkat, ennek eredményeit pedig az orvos kielemezheti.
A népesség mintegy 15 százalékának van tartósan a magas vérnyomás szempontjából határérték, azaz 140/90 Hgmm fölötti vérnyomása. Károsítja az érfalakat és növeli a szív- és érrendszeri megbetegedések kockázatát is. Egyes becslések szerint évente csaknem 5000 magyar ember halála írható a betegség számlájára, ezért fontos, hogy komolyan vegyük, és megfelelően kezeltessük.