Mi lesz, ha nem vesszük be az antibiotikumot?

Az antibiotikumra az emberek úgy tekintenek, mint valami csodaszerre, amely minden betegségüket képes meggyógyítani. Sokan feleslegesen veszik be, mások viszont éppen hogy nem szedik be a gyógyszert az előírt kúrának megfelelően.

Egy Merck Manual által ismertetett tanulmány adatai szerint a streptococcus fertőzésben szenvedő gyerekek 56 százaléka a harmadik nap után nem folytatta a 10 napos penicillinkúrát, a kilencedik napra pedig már 82 százalék abbahagyta a gyógyszer szedését. Korábbi, felnőttek körében végzett vizsgálatokból kiderült, hogy a betegek több mint fele nem szedte be a kúrára kiírt minden egyes gyógyszeradagot, és körülbelül negyedük mondta, hogy abbahagyták a készítmények bevételét, amint jobban érezték magukat.

Brit orvosok egy csoportja az eddigi ajánlással szemben azt javasolná, hogy a beteg ne szedje be az összes antibiotikumot. Szakemberrel beszélgettünk a felelős antibiotikum-használat fontosságáról!

A betegek akkor is így tesznek, ha orvosaik figyelmeztetik őket, hogy ha nem veszik be az összes gyógyszerüket, akkor ez az antibiotikum-rezisztens fertőzések kialakulásának veszélyét hordozza. A legtöbben, akik nem követték az orvosi utasításokat, azt mondták, hogy a procedúra egyszerűen túl kényelmetlen.

Mi történik, ha nem vesszük be a felírt antibiotikumot?
Mi történik, ha nem vesszük be a felírt antibiotikumot?

Ha nem vesszük be a gyógyszert

De mi történik, ha nem szándékosan, hanem valamilyen egyéb oknál fogva nem tudjuk vagy egyszerűen elfelejtjük bevenni a tablettát? A mikrobák nem ismerik az erkölcsi problémákat, és nem törődnek vele, hogy ki miért nem szedi a gyógyszert. Az antibiotikum egy vagy több adagjának kihagyása lehetővé teszi, hogy a véráramban levő gyógyszer szintje csökkenjen, ami hátráltatja a gyógyulást. A mikrobáknak is nagyobb esélyük van, hogy az antibiotikummal szemben immunitást alakítsanak ki.

A jó hír, hogy ha csak egy adag marad ki, akkor az orvosok szerint csak kis valószínűséggel lehet belőle probléma. Így amint észrevesszük a hibát, egyszerűen be kell venni egy szokásos adagot (azaz a kettőzés nem jó megoldás!), majd állítsuk be ismét a megfelelő ütemezést, ha lehet, az eredeti orvosi tanácsnak megfelelően.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Forrás: howstuffworks.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra