Az alkalmazott izotópok nagyon rövid fizikai felezési idővel (a felezési idő annyit tesz, hogy mennyi idő alatt bomlik el a sugárzó atomok fele egy adott izotópban) rendelkeznek, ezért a vizsgálat csekély sugárterhelést jelent. A használt sugárzó szőlőcukrot ráadásul a vese is aktívan kiválasztja. A radioaktív izotópos nyomjelzés módszerét egyébként 1913-ban Hevesy György dolgozta ki, melyért kémiai Nobel-díjjal is kitüntették 1943-ban.
Számos előnye van
Akár a többi funkcionális képalkotó eljárás (fMR, SPECT), a PET fő sajátossága is az, hogy nem az anatómiai viszonyokat, hanem a szervek, szövetek különböző funkcionális jellemzőjét jeleníti meg. Magyarán, szemben a hagyományos, rutin képalkotó eljárásokkal (UH, CT, MRI) így jóval hamarabb, még az anatómiai elváltozások kialakulása előtt előre jelezhető egy-egy betegség.
Mikor célszerű PET-vizsgálatot végezni?
A elsősorban a rákos daganatok feltérképezésére és egyre gyakrabban a daganatellenes kezelés által kiváltott hatások felmérésére használt módszer. Az agyi PET hatékony eljárás a szellemi hanyatlás eredetének tisztázására és fiatal epilepsziás betegek agyműtét előtti kivizsgálására is. Használható még a szívizom életképességének megállapítására infarktust követően és gyulladásos folyamatok diagnosztikájára.
Mi történik?
A felvételek elkészítése 15-30 percet vesz igénybe, mely után a beteg távozhat. Egyetlen dologra kell figyelni a következő 20 órában, arra, hogy a sugárzás miatt kisgyermekekkel és terhes anyákkal kerülni kell a közvetlen testi kapcsolatot. http://ad.adverticum.net/b/cl,1,2201,1812963,1812956/click.prm