Azzal a (betű)szóval, hogy CSR, valószínűleg mindenki találkozott már, ám azt csak kevesen tudják, hogy pontosan mit is jelent. Tény, hogy nincs egyetlen, kizárólagos definíciója, de a lényege dióhéjban az, hogy a vállalatok önkéntes vagy etikai jellegű tevékenységek folytatásával/támogatásával különféle társadalmi és környezeti célok eléréséhez járulnak hozzá.
A leggyakoribb CSR-kezdeményezések közé tartozik a környezeti fenntarthatóság (például újrahasznosítás, megújuló energiaforrások használata), a humán tőke fejlesztése (például alkalmazottak továbbképzése), a közösségi szerepvállalás (például jótékonysági szervezetek számára önkéntesek, anyagi támogatás biztosítása), illetve az etikus marketing (például az ügyfelek, fogyasztók tisztelete, őszinte, félrevezetéstől mentes kommunikáció).
A Béres és a CSR
Itthon a Béres Gyógyszergyár az egyik olyan vállalat, amely számára nagy jelentőséggel bír a társadalmi felelősségvállalás. A Béres Csepp feltalálójának, id. dr. Béres Józsefnek az édesanyja arra intette fiát, hogy „ha segítséget kérnek tőled, és te tudsz segíteni, akkor azt megtenni kötelességed!” Nem véletlen, hogy a másokra való odafigyelés, a segítő szándék a feltaláló erkölcsi örökségeként évtizedek óta szerves része a cég mindennapi működésének.
A Béres Gyógyszergyár karitatív tevékenységét 1993 óta a Béres Alapítvány a Teljes Életért közhasznú alapítvány szervezi és koordinálja. Mivel a gyógyszergyár fő tevékenysége az egészségvédelemmel, a betegségek megelőzésével és leküzdésével kapcsolatos, a CSR tekintetében ezeken a területeken a legaktívabb. Amellett, hogy évente 100 ezer üveg Béres Cseppet juttat el a rászorulóknak, 2002 óta működteti a „Béres a daganatos betegekért” programot, amelynek keretében jótékonysági esteket rendez, a bevételt pedig daganatos betegek gyógyítását végző intézményeknek ajánlja fel. Az első ilyen alkalommal például a Pécsi Gyermekklinika Onkohaematológiai Osztályának a javára gyűjtöttek, de kapott már támogatást az Országos Onkológiai Intézet (2010), a bakonyszűcsi Daganatos Betegek Lelki Rehabilitációs Otthona (2007), vagy éppen a Magyar Gyermekonkológiai Hálózat (2018).
A vállalat elkötelezett az oktatás támogatása, a tehetségek segítése mellett is. Számos hazai oktatási intézményben – például a budapesti Dr. Béres József Általános Iskolában vagy a kisvárdai Bessenyei György Gimnázium és Kollégiumban – létezik Béres-ösztöndíj, illetve Béres-díj, amellyel minden évben a legkiválóbb tanulók munkáját jutalmazzák. A támogatásból a határon túli magyarok sem maradnak ki: a kezdetektől támogatják a Rákóczi Szövetség Magyar Iskolaválasztási Programját, az elmúlt években a többi között segítették a Marosvásárhelyen működő Keresztény Minőséget Iskoláinkban Alapítványt és a marosvásárhelyi Színművészeti Egyetemet. A határon túli támogatások egyébként az oktatáson kívül más területekre (pl. egyházak munkája, hagyományőrzés) is kiterjednek.
A Béres CSR-tevékenységének részét képezi még a magyar kulturális értékek megőrzése, illetve az e célt segítő művészek, programok támogatása is. A Béres Gyógyszergyár támogatta többek között Szenthelyi Miklós hegedűművészt, a Bartók Kórust, valamint a Duna Televízió nagy sikert aratott Fölszállott a páva című népzenei és néptánc tehetségkutató vetélkedőjét. 2018-ban megalapította a „Béres-díj Szolnok Kultúrájáért” kitüntetést, amellyel minden évben a magyar kultúra napjához (január 22.) kötődően olyan személy munkáját ismerik el, aki a régióban sokat tett a magyar művészet, kultúra ápolásáért, fennmaradásáért és az újabb generációk számára való továbbadásáért.
A sportélet támogatására is kiemelt figyelmet fordítanak, számos sportágat, egyesületet támogatnak – ilyen a Magyar Öttusa Szövetség, amelynek szponzoraként a versenyzők eredményes felkészülését segítik.
A Béres tehát őrzi és ápolja azt az erkölcsi örökséget, amelyet id. dr. Béres József hagyományozott a vállalatra: működésében az üzleti sikerességen túl a társadalomért érzett felelősségvállalás és az egyetemes értékek melletti elkötelezett kiállás alapvető fontosságú.
A Béres Alapítvány adományainak összértéke 2022-re meghaladta a négymilliárd forintot.
Támogatott tartalom. A cikk megjelenését a Béres támogatta.
A Béres Csepp, a Béres Csepp Extra és a Béres Csepp Forte belsőleges oldatos cseppek vény nélkül kapható gyógyszerek. A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!