Miért kell fizetniük a szociális otthonok lakóinak?

I. A vizitdíj és a kórházi napidíj bevezetésével kapcsolatosan módosult a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. tv. (továbbiakban: Ebtv.) végrehajtásáról szóló 217/1997. (XII.1.) Korm. rendelet. A módosítást tartalmazó kormányrendelet 4/2007. (I.22.) számon jelent meg.

A vizitdíj és kórházi napidíj fizetése szempontjából egészségügyi szolgáltató az, akinek az Ebtv. 9. § -a alapján, az egészségbiztosítóval az adott szolgáltatásra finanszírozási szerződése van.

Az Ebtv. szerint vizitdíj, kórházi napidíj megfizetése alól fizetési mentesség jár:

- a 18. életévet még be nem töltött személyek számára nyújtott egészségügyi ellátás,

- annak a hajléktalan személynek, aki a hajléktalanok ellátására létrehozott és finanszírozott háziorvosnál, valamint az általa kiadott beutalóval bármely más egészségügyi szolgáltatónál vesz igénybe egészségügyi ellátás,

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

- ha a kezelés a kötelező járványügyi intézkedés részét képezi,

- katasztrófa-egészségügyi ellátás részét képezi,

- az ellátás keretében az ellátott külön jogszabályban meghatározott népegészségügyi célú, célzott szűrővizsgálatot vesz igénybe,

- az ellátás külön jogszabály szerinti terhesgondozás, illetőleg szülés és gyermekágyas anya gondozásának részét képezi,

- sürgős szükség esetén nyújtott külön jogszabály szerinti ellátásokért,

- az ellátás sürgősségi vagy kötelező gyógykezelésnek minősül,

- az ellátás az alperes fekvőbeteg-gyógyintézeti elhelyezésére irányuló, a Pp. 310. §-ának (2) bekezdésén alapuló bírói döntés miatt szükséges,

- a terhelt elmeállapotának pszichiátriai fekvőbeteg-gyógyintézetben történő megfigyelésére irányuló, a büntetőeljárásról szóló 1998. évi XIX. törvény 107. §-ának (1) bekezdésén alapuló bírói döntés miatt szükséges,

- az ellátás igénybevétele során a biztosított elhalálozott.

Az alábbi alapbetegséggel összefüggő tartós orvosi kezelések körében:

- rosszindulatú daganatos megbetegedésekben szenvedő betegek oki és tüneti kezelése;

- vesebetegek dialízis kezelése és az azzal összefüggő vizsgálatok;

- a véralvadás rendszerének veleszületett betegségeiben szenvedők ellátása;

- véradással összefüggő vizsgálatok;

- cukorbetegség kezelése;

- szerv- és szövetátültetésre várók, valamint szerv- és szövetátültetésen átesettek gondozása;

- HIV fertőzés és AIDS betegség kezelése;

- szkizofrénia, szkizoaffektív pszichózis, súlyos depresszió, súlyos bipoláris szindróma kórképek kezelése.

A vizitdíj visszaigényelhető a lakóhely szerinti illetékes jegyzőn keresztül, számla ellenében a következő esetekben:

amennyiben az ellátott nyugtával, illetőleg számlával igazolja, hogy az adott naptári évben általa igénybe vett háziorvosi ellátásért (ideértve a fogászati alapellátást is), illetve járóbeteg-szakellátásért vizitdíjat legalább már 20-20 alkalommal fizetett, a 20 alkalom feletti ellátások után fizetett vizitdíjak összegét az illetékes jegyzőtől a külön jogszabályban meghatározottak szerint visszaigényelheti.

II. A szociális intézményben élő személyek számára az intézmény az alábbi kötelezettséget vállalja - a jelenlegi hatályos jogszabályok szerint, mely nem kezeli a vizitdíj, kérdéskörét - a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. tv. és a személyes gondoskodást nyújtó szociális intézmények szakmai feladatairól és működésük feltételeiről szóló 1/2000. (I.7.) SzCsM rendelet alapján:

1. Napi legalább háromszori étkeztetés, szükség szerint ruházattal, illetve textíliával való ellátás, mentális gondozás, a külön jogszabályban meghatározott egészségügyi ellátás (amit az 1/2000. (I.7.) SzCsM rendelet szabályoz), valamint lakhatás olyan személyeknek, akiknek egészségi állapota rendszeres gyógyintézeti kezelést nem igényel, s önmagukról nem képesek gondoskodni.

2. A bentlakásos intézmény - a lakóotthon kivételével - biztosítja az ellátást igénybe vevők egészségügyi ellátását, mely keretében köteles gondoskodni az igénybe vevő

a) egészségmegőrzését szolgáló felvilágosításáról,

b) rendszeres orvosi felügyeletéről,

c) szükség szerinti ápolásáról,

d) szakorvosi ellátásához való hozzájutásáról,

e) kórházi kezeléséhez való hozzájutásáról,

f) e rendeletben meghatározott gyógyszerellátásáról,

g) gyógyászati segédeszközeinek biztosításáról.

A bentlakásos ellátást nyújtó intézmény kötelessége biztosítani az alapgyógyszer-listán szereplő gyógyszereket és gyógyászati segédeszközöket függetlenül attól, hogy dobozdíj fizetési kötelezettség kapcsolódik hozzá.

Amennyiben a bentlakásos szociális intézmény ellátottja 24 órát meghaladó kórházi fekvőbeteg ellátásban részesül, a szabályok értelmében csökkentett térítési díjat fizet (a szociális intézménynek), s egyúttal a kórházi ellátásért fizetendő napidíját - a főszabályt figyelembe véve - maga fizeti.

A szociális ellátásokhoz (kivéve az OEP befogadással is rendelkező drogrehabilitációs intézmények) az állam normatív támogatási hozzájárulást biztosít, azonban az OEP nem finanszírozza az intézményi ellátottak számára kötelezően biztosítandó egészségügyi ellátást (rendeletben meghatározott óraszámú orvosi ellátás).

Vizitdíjat abban az esetben kell az ellátottnak fizetnie,

a.) ha az OEP által finanszírozott szolgáltatást vesz igénybe. Pl. az intézetmény orvosa szakorvosi rendelőbe küldi az ellátottat.

b.) a szociális intézményekre vonatkozó jogszabályban előírt és az intézménnyel munkaviszonyban álló orvos/szakorvos munkaidejét meghaladó időkereten túl vesz igénybe háziorvosi, szakorvosi ellátást.

Fentiek értelmében az alábbi lehetőségek állnak rendelkezésre ahhoz, hogy az ellátott ne maradjon gyógyszer, vizsgálat, illetve egészségügyi fekvőbeteg ellátás nélkül:

1. az ellátott fizeti meg a vizitdíjat saját jövedelméből, vagyonából;

2. az ellátott tartására kötelezett hozzátartozó, gondnok fizeti a vizitdíjat;

Az ellátott nem maradhat gyógyszer, vizsgálat, illetve egészségügyi fekvőbeteg ellátás nélkül.

Az intézmény által nyújtott, a jogszabályban előírt alapfeladatához tartozó kötelező orvos-egészségügyi ellátás (függetlenül az intézmény és az orvos közötti jogviszonytól) az ellátottra vonatkozóan többletköltséggel nem járhat, mivel ezen szolgáltatások nem az egészségbiztosítóval finanszírozott szolgáltatások.

Javasoljuk tisztázni az orvos és intézmény között fennálló szerződésben - kiemelten, ha ez az ellátottak háziorvosát érinti - a szolgáltatás módját (az orvos rendelkezzen az intézmény telephelyére szóló vényfelírási szerződéssel, beutalási jogosítvánnyal), technikai kivitelezését, tartalmát (pl.: recept felírás, orvos - beteg találkozó számát).

Tájékoztatásul közöljük, hogy a hatályos rendelkezések módosítása folyamatban van annak érdekében, hogy a vizitdíj fizetési kötelezettséggel kapcsolatos kérdések egyértelműek legyenek.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra