A PET-CT funkcionális képalkotó eljárással a daganatszövet megjelenését és kialakulását megelőző működésbeli változások már könnyen kimutathatók, így a daganatos betegségek korai szakaszban is diagnosztizálhatók és kezelhetők.
A vizsgálatokra a beutalás kétféleképpen történhet attól függően, hogy milyen módon veszi igénybe a páciens az eljárást, magánúton vagy államilag finanszírozott betegként. Előbbi esetben ki kell fizetni az egészségügyi ellátás teljes összegét, viszont rövid időn belül elvégzik a vizsgálatot. Utóbbi esetben azonban a betegnek várnia kell, mivel az eljárás alkalmazásáról nem önállóan dönt a kezelőorvos, azt csak is bizonyos megbetegedések esetén tudja a beutalási rendnek megfelelően megigényelni.
A kérelemtől a behívásig
Ehhez az országosan egységes PET-CT vizsgálatkérő lapot kell benyújtania a Várólista Bizottsághoz (6 ilyen regionális szerv működik), amely határozatot hoz annak szakmai indokoltságáról. Pozitív eredmény esetén a páciens felkerül a központi várólistára, majd értesítést kap, hogy az országban működő PET-CT központok közül melyik tudja fogadni. Amennyiben a bizottság szakmailag indokolatlannak tartja a vizsgálatkérést, értesíti a kezelőorvost. A nem megalapozott vizsgálat ugyanis nemcsak elveszi egy másik betegtől a vizsgálati lehetőséget, hanem felesleges sugárterheléssel is jár a beteg számára.
A központi várólistán szereplő betegeket automatikusan szétosztja a rendszer a regisztrált PET-CT központok között, figyelembe véve a vizsgálatkérés során megjelölt központot, a kvóták alakulását, a várólista hosszát és a korábbi vizsgálatok helyszínét. Végül a vizsgálathoz rendelt PET-CT központ felveszi a kapcsolatot a betegekkel.
Akár több hónapos várakozási idő
A Várólista Bizottság döntési folyamata elviekben nem hosszabb három hétnél. A PET-CT vizsgálatok várólistáján jelenleg azonban ezernél is többen szerepelnek. Van, ahol a várólistára vétel dátuma és a vizsgálat várható ideje között 3 hónap van, de van olyan eset is, ahol a listára kerüléstől számított 1 napon belül már megtörtént a vizsgálat. Ennek ellenére nem ritka, hogy valaki nem kap elfogadható időpontot, aminek természetesen több oka is lehet, kezdve az adminisztrációs hibáktól a kérelem elakadásán át az engedélyező bizottsági folyamatok fennakadásáig.
A PET vizsgálatok várólista-vezetését az Országos Vérellátó Szolgálat Központja irányítja.
A jelenlegi adatok szerint a PET-CT vizsgálatokhoz elegendő eszköz és megfelelő finanszírozás áll rendelkezésre. Várhatóan 2017 áprilisára kialakítanak egy új rendszert, melyben szélesebb körben lesz hozzáférhető a vizsgálati módszer, bizonyos betegcsoportok esetén pedig automatikus lesz az engedélyeztetés. Az átalakítás eredményeként így a nagyon komoly esetekben is könnyebben és gyorsabban lehet majd hozzáférni ehhez a drága vizsgálathoz.