Lassul az orvosok kivándorlása, sőt megfigyelhető bizonyos mértékű hazaáramlás is, ami elsősorban a legális jövedelmek nagymértékű emelkedésének köszönhető. Egy menő orvos ma már 4-8 milliót megkeres, de egy szakorvos is hazavisz nettó egymilliót - erről Lantos Csaba milliárdos vállalkozó beszélt a novekedes.hu -nak, aki éppen egy éve adta el a rendkívül sikeres Róbert Károly Magánkórházat. Szerinte nagyjából 400 orvosbáró van ma Magyarországon, ellenük azonban nem fellépni kell, hanem ki kell egyezni velük.
Egyre keresettebbek a jó szakemberek
A vállalkozó szerint a magánegészségügyi intézmények piaca jelentős mértékben kibővült az utóbbi néhány évben. Nagy, tőkeerős cégek jöttek, jönnek ide, ami erősíti a versenyt. "Megjelent befektetőként Csányi Sándor, Wáberer György, Bolgár György, de a külföldiek is erőteljesen mozgolódnak, lásd az Affideát vagy a Duna Medical Centert, illetve a legutóbbi tranzakciót, amikor egy román tőzsdei cég megvásárolta a Rózsakert Medical Center többségét" - mondta el az interjúban a befektető. Ez pedig növeli a jó szakemberek iránti keresletet is, ami alaposan feltornázta a béreket. 2016-ban 33 százalékot, 2017-ben 35 százalékot nőttek a emberekkel kapcsolatos költségek a Róbert Károly Magánkórházban, ezt pedig az amúgy egészséges mértékű árbevétel nem tudta követni.
Lantos Csaba szerint a legmenőbb orvosok itthon is megkeresnek 4-8 millió forintot, de egy jó szakorvos, megfelelő gyakorlattal már egymillió forint nettót hazavisz - ez a hálapénz nélküli, legális, leadózott jövedelme. A bérek az állami szférában is sokat emelkedtek, a legjobb állami kórházak vezetői rákényszerülnek arra, hogy mindenféle eszközt használva, de megadják legjobb orvosaiknak ezeket a fizetéseket, különben azok otthagynák az intézményeket. Ez a folyamat a vállalkozó szerint az orvosok elvándorlásának ütemére is jó hatással van - a folyamat lassul, sőt néhányan már vissza is tértek a javuló fizetéseknek köszönhetően.
A legmagasabb jövedelemmel rendelkező "orvosbárók" számát itthon 400-ra becsüli a vállalkozó. Ezek az emberek sokat dolgoztak, hogy a szakmai hierarchia élére kerüljenek, ezért nem is az a kérdés, hogy kijár-e nekik a megfelelő mértékű kompenzáció. Fontosabb lenne az, hogy a fizetésekhez legális úton juthassanak hozzá, ne pedig feketén - mondta a vállalkozó. Az átlagos orvosi képesség szerinte Magyarországon sem rosszabb a nyugat-európai átlagnál, az ellátás színvonala között viszont nagy különbségek figyelhetőek meg egyes helyeken. Nagy probléma, hogy a kórházak működéséről, vagy az ott elkapott fertőzések számáról semmilyen nyilvános statisztika nincsen. Emiatt a betegek hálapénzzel próbálják megváltani a helyüket a hallomás alapján számukra legszimpatikusabb orvosok rendelőjébe.