A közelmúltban több olyan gyógyszertár (vizsolyi Attila Patika, budapesti Lánchíd Gyógyszertár) tevékenységét függesztette fel az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI), melyekről bebizonyosodott, hogy a szakma szabályait súlyosan megszegik. Elsősorban azért szankcionálták a patikákat, mert azoktól vényköteles, szigorú orvosi felügyeletet igénylő készítmények kerültek ki ismeretlen körülmények között, amivel egészségügyi vészhelyzetet idézhettek elő - olvasható az OGYÉI közleményében.
Néhány napja a Bercsényi Gyógyszertár és a Pázmány Péter Patika esetében derült ki, hogy a gyógyszertárat működtető gazdasági társaságok és a személyi jogos gyógyszerészek figyelmen kívül hagyták a hatályos jogszabályokat, és ismeretlen személyeknek, cégeknek értékesítettek különféle jogellenes technikákkal, több tízezer doboznyi (több millió tabletta) klonazepám hatóanyag-tartalmú nyugtató-szorongásoldót.
A tavalyi és tavalyelőtti éveket vizsgálva az OGYÉI szakemberei kiderítették, hogy a nagykereskedők által értékesített gyógyszerek egy részét nem rögzítették a gyógyszertári elektronikus nyilvántartási rendszerben . Emiatt nem lekövethető a gyógyszerek útja, amelyek nagy része vélhetőleg külföldre került.
Több tízmillió tabletta szivárgott külföldre
A most vizsgált időszak alatt a Bercsényi Gyógyszertárról kiderült, hogy 1395 doboz gyógyszert jogszerűtlenül szolgáltatott ki olyan külföldi egészségügyi szolgáltatónak, akinek erre jogosító engedélye nem volt, másrészt pedig 56114 doboz klonazepám hatóanyag-tartalmú gyógyszert szerzett be nagykereskedőktől. Erről azonban számlát vagy bármilyen igazolást nem találtak a szakemberek. A Pázmány Péter Gyógyszertár pedig 240 doboz, kizárólag recept ellenében kiadható készítményt szolgáltatott ki olyan külföldi egészségügyi szolgáltatónak, akinek erre jogosító engedélye nem volt. Továbbá 33 782 doboz gyógyszer kiadását sem orvosi vény, sem megrendelőlap becsatolásával nem tudták igazolni.
Dr. Pozsgay Csilla, az OGYÉI főigazgatója elmondta: eddigi vizsgálódásaik és ezen alapuló becsléseik szerint az elmúlt három évben a gyógyszerek készletezésére és kiadására vonatkozó szakmai szabályok megsértése eredményeképpen több tízmillió tabletta - nyugtató, altató, daganat-ellenes gyógyszer és fájdalomcsillapító - került ki a legális, zárt gyógyszerellátási láncból.
Az OGYÉI a két ügyben megkereste a NAV-ot, kérve a nyomozóhatóságot, hogy segítse az esetek felderítését. Dr. Zámbó Péter pénzügyőr dandártábornok, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal bűnügyi főigazgató-helyettese a sajtótájékoztatón elmondta, hogy a gyanú szerint egy budapesti gyógyszerész rendelt a két gyógyszertár nevében több hazai gyógyszer-nagykereskedőtől, havonta tízmilliós nagyságrendben.
A tablettákat egy magyar kamion szállította Svédországba, ahol a sofőr az árut átadta egy svéd futárnak, aki autóval vitte volna tovább, de a rendőrség útját állta. A csomagtartóban több mint tizennégyezer tablettát találtak. A magyar kamionsofőrt és a svéd futárt kábítószer-csempészet miatt előzetes letartóztatásba helyezték. Mindeközben a pénzügyi nyomozók hét budapesti és Pest megyei, továbbá három vidéki helyszínen tartottak házkutatásokat. Több mint félmillió szem tabletta került elő.
A NAV eddigi adatai szerint az elkövetők a nagy mennyiségben beszerzett gyógyszert illegális úton külföldre juttatták. Az itthoni beszerzési ár és a külföldi feketepiaci érték között jelentős különbség van, így hatalmas bevételük származhatott az illegális kereskedelemből. Dr. Zámbó Péter tájékoztatása szerint az ügyben jelenleg három gyanúsított van. Engedély nélküli nemzetközi kereskedelmi tevékenység miatt folyik a nyomozás - olvasható a közleményben.