Amikor műtétekre gondolunk, komoly előkészületet, szaktudást, eszköztárat és utógondozást igénylő, többé vagy kevésbé rizikós, a szervezetet kisebb vagy nagyobb mértékben, de mindenképpen megterhelő orvosi beavatkozás lebeg lelki szemeink előtt - pedig nem csupán ilyen műtéteket végeznek orvosaink. Az ambuláns sebészeti beavatkozások például úgynevezett kisműtétnek számítanak: ezek ugyanis nem igényelnek komolyabb felszereltséget és előkészületet, rövid ideig tartanak, és járóbeteg-szakellátás keretében is elvégezhetőek. Az ambuláns sebészet jellemzői hasonlóak az egynapos műtétekéihez, de a két orvosi beavatkozás nem azonos: az ambuláns sebészet halmazába azok a beavatkozások tartoznak, amelyeket altatóorvos nélkül, helyi érzéstelenítés alkalmazásával tudnak elvégezni, és amelyek még egy éjszakás kórházi benntartózkodást sem igényelnek. Vagyis a betegek általában rögvest a beavatkozást követően, saját lábukon hazamehetnek otthonukba.
Az ambuláns sebészeti szolgáltatást döntő többségben bőrelváltozások kezelése érdekében lehet igénybe venni. A műtét előtt ennek megfelelően bőrgyógyász szakorvos véleményezése szükséges, hogy a nemkívánatos anyajegyeket, bőrkinövéseket, szemölcsöket, bőrdaganatokat sebészeti úton eltávolíthatják-e. A beavatkozások egy része nem jár komolyabb méretű bőrdarab eltávolításával, olykor megeshet viszont, hogy pótlásra van szükség: ilyenkor plasztikai sebész is részt vehet az eljárásban (illetve már előtte a véleményezésben is).
Nemcsak a bőr szabad szemmel is látható elváltozásai igényelhetnek ugyanakkor kisműtétet, hanem bizonyos bőr alatti csomók is. Vannak ezek között persze olyanok (az emlőkben tapintható csomók mindenki által ismert példát kínálnak rá), amelyek további vizsgálatokat és egyéb szakemberek bevonását vonják magukkal. A faggyú- és a zsírdaganatok viszont az ambuláns sebészetre tartoznak. Mindkettő jóindulatú elváltozás: a faggyúdaganat azért alakul ki, mert elzáródik a faggyúmirigy kivezetőcsöve, így felszaporodik a bőr alatt a faggyú, amely lassan növekvő, fájdalmatlan duzzanatban ölt testet főleg az arcon, a fülcimpák körül vagy a háton. A duzzanat egy idő után elgennyesedhet és fájdalmassá válhat, ezért érdemes inkább még időben eltávolíttatni.
A zsírból képződő daganat szintén lassan növekvő csomók formájában jelentkezik, de a test lényegében bármely pontján kialakulhat. Eltávolítására nincs minden esetben szükség, de ha nyomási ingert vagy esztétikai zavart okoz, akkor érdemes inkább megszabadulni tőle. Nagyon ritka, de mivel rosszindulatú verziója is kialakulhat (amelynek lipo-szarkóma a neve), minden beavatkozás után indokolt a szövettani vizsgálat.
Mindezeken túl az ambuláns sebészethez tartozik a benőtt köröm eltávolítása, vagyis annak a kisebb, de esetenként igen zavaró problémának a kezelése, amikor a lábujj körömlemeze a széleken aláfordul, és irritálja a lágyrészeket, amelyek fájnak, begyulladnak és váladékoznak. A beavatkozás után általában igen csekély a kiújulás esélye. Trombotizált aranyér esetében már nem ennyire jók a hosszú távú kilátások (mert az aranyér, ha alkatunk vagy életmódunk okán hajlamosnak mutatkozunk rá, életünk során többször is visszatérhet ugyanott, illetve eltérő helyeken is), de ambuláns sebészeti gyorsbeavatkozással, kis rámetszéssel ezt is rutinszerűen kezelni tudják. Ne feledjük: minél előbb, még a súlyos fájdalmak, komolyabb vérzés jelentkezése előtt orvoshoz fordulunk aranyérproblémánkkal, annál könnyebben kezelhető!
A kisműtét elnevezés egyik esetben se feledtesse velünk annak fontosságát, hogy ha véralvadásgátlót szedünk, akkor a beavatkozás előtt tájékoztassuk erről orvosunkat, hiszen szükség lehet a gyógyszer átmeneti elhagyására/helyettesítésére, illetve külön erre irányuló, laboros ellenőrzésre is, ezekről pedig csak szakember dönthet .