A felmérés alapján az amerikaiak 51 százaléka állította, hogy amennyiben halálos betegségben szenvedne, fontolóra venné, hogy véget vessen az életének. Az 1940-es és 50-es években az eutanáziát a legtöbb amerikai törvénytelennek tartotta. 1950-ben csupán a megkérdezettek 36 százaléka gondolta, hogy egy orvos a páciens kérésére fájdalommentes módon véget vethet betege életének.
A Gallup új felmérése az jelzi, hogy jelentős változás következett be az eutanáziához való hozzáállásban. Kaliforniában tavaly ősszel fogadták el azt a törvényt, amely a „halálhoz való jogot” megadja bizonyos feltételeknek megfelelő gyógyíthatatlan betegeknek, és lehetővé teszi, hogy kezelőorvosuktól az életüknek véget vető gyógyszert kérjenek.
Kalifornia, Amerika legnépesebb állama ezzel a lépéssel Oregonhoz, Washingtonhoz, Vermonthoz, Montanához és Új-Mexikóhoz csatlakozott, ahol már szintén elfogadták ezt a szabályozást a halálos betegek orvosi segítséggel történő eutanáziájáról.
A Gallup szerint az amerikaiak többsége már 1973 óta támogatja az orvosi segítséggel történő eutanáziát a gyógyíthatatlan betegek számára, ha azt a páciens maga kéri.
A közvélemény-kutatás adatai azonban azt mutatják, hogy míg 2005-ben 59 százalék fogadta el ezt a gyakorlatot, most számuk 8 százalékkal csökkent.
Arra a kérdésre, hogy az orvosi segítséggel végrehajtott eutanázia erkölcsileg elfogadható-e, 53 százalék felelt igennel, 41 százalék pedig nemmel. Az eredmény azt jelzi, hogy míg az amerikaiak zöme elfogadhatónak tartja az orvosi közreműködéssel történő öngyilkosságot , a társadalmat jobban megosztja az a kérdés, hogy ez a gyakorlat vajon morálisan elfogadható-e.
Az elmúlt 15 évben végzett Gallup-felmérések alapján 2015-ben mondták az amerikaiak a legnagyobb arányban – 56 százalékban –, hogy az orvosi segítséggel történő eutanázia erkölcsileg elfogadható.
Forrás: MTI