„Ha betegek vagyunk, a gyógyszerek segítenek, de néha mellékhatásokat okozhatnak” – ezzel a megállapítással kezdődik az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) közösségi oldalán megosztott tájékoztatóvideó, amely arra biztatja a lakosságot, hogy mindig jelentsék be a gyógyszerek okozta mellékhatásokat.
Szóljunk, ha baj van
Mint írták, a gyógyszer okozta mellékhatás bejelentése az elsődleges eszköz arra, hogy a gyógyszerhatóság információt szerezzen a készítmények lehetséges kockázatairól, illetve – amennyiben szükséges – lépéseket tegyen a veszélyek csökkentése érdekében.
Ha egy készítmény esetleges súlyos mellékhatásaira időben fény derült az önkéntes mellékhatás-bejelentésünknek köszönhetően, azzal megóvhatunk másokat a káros következményektől. Egy-egy ilyen visszajelzés tehát akár életeket is menthet, ha annak hatására visszavonják a veszélyes gyógyszereket, illetve megváltoztatják az alkalmazás feltételeire vonatkozó ajánlásokat. A nem kívánt hatások bejelentésével tehát mi is hozzájárulhatunk a gyógyszerek biztonságosságához.
Az OGYÉI egyébként a hamis gyógyszerek és az egészségre potenciálisan káros „csodaszerek” elleni küzdelemben is fontos szerepet vállal. Egy korábbi cikkünkben például bemutattuk, mit tesznek a csalások visszaszorítása érdekében. Ne feledjük: ha egy gyógyszerhez fűződő ígéret túl szép ahhoz, hogy igaz legyen, akkor szinte biztosan hazugság.