Természetesen a szúnyogcsípéseket mindig jobb megelőzni, mint utólag csillapítani a viszketést. Annál is inkább, mert a vérszívók akár betegségeket is terjeszthetnek, így feltétlenül figyelmet kell fordítanod a megfelelő védekezésre. A Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) az ezzel kapcsolatos lehetőségekre hívja fel a figyelmet a Facebookon közzétett összeállításában.
A szúnyogok elleni küzdelem alapját lakókörnyezeted szúnyogmentesítése jelenti. Ezeknek a rovaroknak vízre van szükségük a szaporodáshoz: néhány deciliterben több száz egyed is fejlődhet. Éppen ezért a nyári időszakban mindenképpen javasolt megszüntetni az otthonod körül, a kertben, udvaron előforduló vízgyűjtőket.
Cseréld gyakran az állatok itatóvizét, fedd le az esővízgyűjtőket, víztárolókat, illetve fontos, hogy ne álljon hosszú ideig a víz a virágcserepekben, kaspókban sem. Eső után mozgasd át a takaróponyvákat, fóliákat, tartsd karban az ereszt és egyéb vízelvezetőket. Ne tárolj a szabadban semmilyen hulladékot, azokat a használati tárgyakat (vödröket, kannákat, talicskákat, gyerekjátékokat) pedig, amelyekben megállhat a víz, mindig felfordítva hagyd kint.
A már kifejlődött szúnyogokkal szemben rovarriasztó szerekkel, valamint hosszú ujjú ruházattal védekezhetsz. A nyílászárókra szerelj szúnyoghálót, míg szabadtéri események alkalmával használj szúnyogriasztó spirált. Korábbi cikkünkből pedig megtudhatod, mi a teendő, ha mégis megcsíptek, és szeretnéd enyhíteni a fellépő viszketést.