Mutatjuk, mikor nincs szükség antibiotikumra

Az antibiotikumok baktériumellenes gyógyszerek, amelyeket a bakteriális fertőzések kezelésére használunk. Nézzük, milyen mellékhatásokat okozhatnak, illetve mikor nincs rájuk szükség!

Olyan bakteriális fertőzésnél van szükség antibiotikumra, amely nem valószínű, hogy elmúlna a gyógyszer használata nélkül. Ilyen betegség például a Chlamydia-fertőzés. De alkalmazzák például tüdőgyulladás kezelésnél is – olvasható a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) és a Budapesti Orvostanhallgatók Egyesülete által közösen készített kisokosban.

idős nő vitaminos/gyógyszeres dobozt nézeget
Az antibiotikumok baktériumellenes gyógyszerek, amelyeket a bakteriális fertőzések kezelésére használunk. Fotó: Getty Images

Mikor NINCS szükség antibiotikumra?

Vírusfertőzéseknél, például influenzánál vagy COVID-19 esetében semmiképpen se szedjünk antibiotikumot, hiszen ezek ellen nem is hat ez a típusú gyógyszer. A kevésbé súlyos, enyhe bakteriális fertőzéseknél szintén felesleges az antibiotikumkúra, hiszen azok a betegségek maguktól is elmúlnának.

Milyen mellékhatások jelentkezhetnek antibiotikum szedésekor?

A leggyakrabban hasmenéssel, puffadással és emésztési zavarokkal jár együtt az antibiotikumszedés, hiszen ezek a gyógyszerek a bélbaktériumainkat is elpusztítják. Ritkán, de előfordulhat allergiás reakció is, például a penicillinnel szemben.

Milyen típusú antibiotikumok vannak?

  • Bakterosztatikus – ez a baktériumok szaporodását gátolja;
  • Baktericid – ez el is pusztítja a baktériumokat;
  • Szűk spektrumú – csak egy vagy néhány hasonló baktériumra hat;
  • Széles spektrumú – nagyon sokféle baktérium ellen hatékony.

Mint látható, a széles spektrumú antibiotikumok a leghatékonyabbak. Fontos megjegyezni ugyanakkor, hogy nem használhatunk mindig ilyen gyógyszereket, azzal ugyanis segíthetjük az antibiotikumrezisztencia kialakulását.

A leggyakrabban egyébként szájon át, tabletta formájában alkalmazzák az antibiotikumot, de helyileg bőrfertőzésre kenőcs, szemfertőzésre pedig szemcsepp formájában is elérhető. Súlyos fertőzés esetén intravénás kezelés is indokolt lehet.

Tudtad? Az első antibiotikumot Alexander Fleming fedezte fel, méghozzá véletlenül. Egy nap a tudós arra lett figyelmes, hogy penész nőtt az egyik tárgylemezén, amelyen egy baktériumtenyészetet hagyott. Észrevette, hogy a penész körül nem növekedtek tovább a baktériumok. Ezt a baktériumölő anyagot, amelyet az ecsetpenészgomba termel, Fleming penicillinnek nevezte el.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.