Hiány alakulhat ki a ritkábbnak számító vércsoportokból, ami veszélyeztet néhány fontos műtétet is - értesült az MNO . A hírportál egyelőre csak informális úton szerzett tudományt a hiányról, melynek kapcsán az Országos Vérellátó Szolgálathoz fordult.
A vérellátó szolgálat honlapjáról kiderül, hogy július elején indult véradó kampány abból a célból, hogy a nyári szabadságok idején is "ébren tartsák a véradói aktivitást". A honlapon az aktuális vérkészletet jelző grafikonról egyébként az derül ki, hogy több vércsoportból is (A+,0-,A-,AB-) a vér mennyisége "éppen elegendő". Ez valószínűsíthetően az életmentő beavatkozásokhoz elegendő mennyiséget jelenti.
Ha hiány van bizonyos vértípusokból, a tervezett műtéteknél úgynevezett irányított véradással lehet segíteni a bajbajutottakon. Irányított véradásnak nevezzük, amikor a véradó ismeri a vért igénylő beteget, és kifejezetten azért ad vért, hogy neki segítsen. Ez természetesen nem lehet feltétele a beteg ellátásának, de kérik, hogy aki tud, segítsen. Az OVSZ ilyen esetekben - a szakmai szabályok figyelembe vételével - kötelezően ahhoz a beteghez juttatja el a vérkészítményt, akit a véradó megjelöl.
Irányított véradásra az OVSZ bármely vérgyűjtési helyszínén lehet jelentkezni. Ahhoz azonban, hogy a beteg kapja a levett vért, arra is szükség van, hogy a véradó elkérje az erről szóló igazolást is. Korábban ugyanis előfordult, hogy hiába volt irányított véradás, a beteg végül nem kapta meg a vért, mivel igazolás hiányában azt felhasználták egy sürgős esetnél.
A legfontosabb tudnivalók a véradásról
Véradásra jelentkezhet minden 18 és 65 év közötti egészséges felnőtt ember, a férfiak pedig akár 5-ször, nők maximum 3-szor adhatnak vért egy évben. Két teljes véradás között legkevesebb 56 napnak kell eltelnie. Minden véradást orvosi vizsgálat előz meg, a véradásra való alkalmasságot jelenleg Magyarországon mindig orvos dönti el, a leendő véradó részletes kikérdezése - korábbi és jelenlegi betegségeiről, egészségi állapotáról -, és fizikális vizsgálata után.
Az orvosi vizsgálat vérnyomásmérésből , a szív és a tüdő meghallgatásából, a nyaki nyirokcsomók tapintásából, a látható nyálkahártyák megtekintéséből áll. Megnézik vér hemoglobin (vérfesték) koncentrációját is (első véradóknál az előzetes vércsoport-meghatározás megtörténik). Ha a vizsgálat során eltérést találnak, akkor időlegesen vagy véglegesen kizárják a donort a véradásból.