Az MIT, a University of Illinois és a Rush University Medical Center kutatása 1,7 millió átvizsgált eset között talált ennyi hibát – ezeket pedig olyan malőrök okozták, mint például a páciens testébe hullott idegentestek, a szöveti károsodást okozó szikrázás vagy a rendszerhiba miatt elhúzódó műtétek .
Az viszont már szakmai ellenérzésre adhat okot, hogy az FDA-hoz (azaz az amerikai Élelmezési és Gyógyszerügyi Hivatalhoz) beérkező esettanulmányok, amelyekből a kutatás készült, a legtöbb esetben nem egyértelműsítik, hogy a halálesetek és a sérülések kifejezetten a gépek miatt történtek-e. Az egyértelműen kiderült, hogy 5 haláleset és 436 sérülés az operáció közben történt technikai hiba miatt következett be: 1 haláleset és 119 sérülés amiatt, hogy a felnyitott testbe törött vagy elégett részek estek, 2 haláleset és 52 sérülés amiatt, hogy a gépek ki-be kapcsoltak, illetve maguktól kezdtek el mozogni vagy működni, 193 sérülés pedig szikrázás miatt.
Ezzel kapcsolatban a kutatók is megjegyezték, hogy sokat javítana a statisztikákon és a helyzetkezelésen is, ha a műtőscsoport tagjainak megtanítanák, mit kell tenni akkor, ha a gépek meghibásodnak, hogyan lehet azokat működésképtelenné tenni, újraindítani, illetve finomhangolni ahhoz, hogy be lehessen fejezni velük a műtétet. Problémát jelent az is, hogy a kutatók nem vizsgálták meg azon műtétek sérülési, baleseti és elhalálozási rátáit, amelyeknél nem használtak robotokat.
A kutatók szerint az egy évben előforduló sérülések és halálesetek aránya beavatkozásonként 2007 óta nem változott. A beüzemelt egészségügyi robotrendszerek száma viszont exponenciálisan nő, ez pedig azt jelenti, hogy évente egyre több problémás esettel találkozhatunk. A kutatók szerint a problémák általában a szívet, a tüdőt, a fejet és a nyakat érintő műtéteknél jelentkeznek.
Ugyanakkor arról sem szabad megfeledkezni, hogy a robotrendszerek segítségével apróbb és pontosabb vágásokat lehet ejteni, ennek köszönhetően pedig rövidebb a páciensek felépülési ideje, kevesebb az elfertőződési eset, és a műtéti hegek is jóval kisebbek.
Forrás: BBC.com