A mai bejelentés szerint a béremelési program keretében 2016. szeptember 1-jétől a teljes munkaidőben foglalkoztatott szakorvosok és kórházi szakgyógyszerészek bruttó 107 ezer forint alapbéremelést kapnak, majd 2017. november 1-jétől a szakvizsgával nem rendelkező orvosok (rezidensek) és kórházi gyógyszerészek bruttó 50 ezer forintos béremelésre, a szakorvosok és kórházi szakgyógyszerészek pedig bruttó 100 ezer forintos alapbér-emelésre számíthatnak.
A tárgyalásokon résztvevő felek megegyeztek abban is, hogy a teljes munkaidőben foglalkoztatott egészségügyi szakdolgozók számára 2016. szeptember 1-jétől új egészségügyi szakdolgozói bértábla lép életbe, amely átlagosan bruttó 26,5 százalékos növekedést tartalmaz, ezt követően pedig évről évre fokozatosan nő a bérük. Ennek megfelelően a szakdolgozók 2017. november 1-jétől bruttó 12 százalékos, 2018. november 1-jétől bruttó 8 százalékos, 2019. november 1-jétől pedig szintén bruttó 8 százalékos alapbér-emelésre számíthatnak. Ezzel 2019-re fokozatos emelésekkel majdnem megdupláznák ennek a körnek a fizetését.
A béremelés differenciáltan történik, ezzel helyére kerül az egészségügyi bértábla minimálbér és garantált bérminimum miatti összecsúszása. Mindemellett, a szakdolgozók terheinek csökkentése érdekében az Állami Egészségügyi Ellátó Központ fenntartásában lévő intézmények szakdolgozóitól a munkáltatók 2016. július 1-jétől átvállalják a szakdolgozói kamarai tagdíjat.
Az adófizetőknek ez a program két év alatt 100 milliárd forintba fog kerülni. Balog Zoltán szakminiszter szerint a fedezet megvan a megállapodásban foglaltak végrehajtására. A mostani megállapodást a szakmai szervezetek és érdekképviseletek nagy győzelemként értékelték.