Február 9-től a magyar patikákban kapható vényköteles gyógyszerek dobozait is biztonsági elemekkel kell ellátni. Ezzel Magyarország is csatlakozik az EU-s egyedi gyógyszer-azonosítási rendszerhez, amelynek célja a gyógyszer-hamisítás megelőzése - mondta a Világgazdaságnak Illés Zsuzsanna, a Humvo Nonprofit Zrt. elnöke, a Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetségének (Magyosz) igazgatója.
Elérheti a húszmilliárd forintot az átállás
A szakember szerint a magyar gyógyszerellátási lánc eddig is zárt és szigorúan ellenőrzött volt, ez azonban nem minden uniós országban volt így, ezért volt szükség egy egységes rendszer kidolgozására. A rendszert állami helyett a piaci szereplők által létrehozott európai és nemzeti szervezetek működtetik, Magyarországon ez a Humvo Nonprofit Zrt.
Az átállás viszont komoly anyagi terhet jelent a magyar gyártókra: a beruházási költségek összessége eléri a húszmilliárd forintot, ebből a hazai kis- és közepes vállalkozásokra mintegy 3-3,5 milliárd forint teher hárul. A Magyosz igazgatója szerint a költségeket kizárólag a kutatás-fejlesztési és a beruházási források átcsoportosításával, projektek visszafogásával, megújulási és növekedési, valamint exportpiaci terveik gyengítésével tudják kigazdálkodni. A gyártósorok átalakítása mellett újabb informatikai fejlesztésekre is szükség van az átálláshoz.
A Humvónak 2300 patikával kellett szerződnie és hozzáférést biztosítania a rendszerhez. A gyógyszertáraknak az eszközbeszerzés akár 120-150 ezer forintos kiadást okozott, a legkiszolgáltatottabb helyzetbe a vidéki kis patikák kerültek - mondta korábban a Világgazdaságnak Hankó Zoltán, a Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöke. Egy berendezés ára harmincezer forint, minden gyógyszerkiadó pulthoz külön egység kell.