Részletes javaslatot készített az Emberi Erőforrások Minisztériuma az érintett szakmákkal közösen az alsó végtagi amputációk számának csökkentésére - írta a Magyar Nemzet. A javuló tendencia ellenére ugyanis még mindig évente öt-hatezer emberen végeznek amputációt Magyarországon. Európa-szerte hazánkban a legmagasabb ez a szám.
Kevesebb dohányos és több aktívan mozgó kellene
A cél, hogy 2030-ra a felére csökkenjen a drasztikus beavatkozások száma. Ehhez már egyeztetés alatt áll a Nemzeti keringési program és a Nemzeti keringési szakpolitikai program 2019-2022, amelynek részeként részletes javaslatokat dolgoztak ki az érintett orvosok - köztük kardiológusok, érsebészek, intervenciós radiológusok - bevonásával.
A programok lényege, hogy az érszűkület megelőzése érdekében harminc százalékkal kell csökkenteni a dohányzók arányát és a keringési betegségek okozta korai halálozást, tíz százalékkal pedig azok számát, akik semmilyen fizikai aktivitást nem végeznek.
Ércentrumok nyitását tervezik
Fontos cél továbbá, hogy az országban 8-10 olyan ércentrumot hozzanak létre, ahol megtalálható a három szakma, amely az érbetegségekkel foglalkozik: az angiológia, az érsebészet és az intervenciós radiológia. A centrumokra óriási szükség van, hiszen az esetek több mint 70 százalékában úgy végzik el az amputációt , hogy egy éven belül nem történt kísérlet az érpálya helyreállítására - hangsúlyozta Farkas Katalin, a Magyar Angiológiai és Érsebészeti Társaság vezetőségi tagja.