Hajunk sűrűsége például csökkenni kezd. Ez főleg a férfiakat érinti - 40 éves koruk után 53 százalékuk kezd el látványosan kopaszodni. A nők is veszítenek hajuk mennyiségéből, illetve sűrűségéből, de lassabban, mint a férfiak, és a dolognak megvan az előnye, hogy egyúttal a testszőrzet is ritkulni kezd. Kutatások szerint van, akinél a laktózintolerancia, illetve a laktózérzékenység kifejezetten csak 40 éves kor felett jelentkezik, ami különösen az afro-amerikai, illetve az ázsiai nőkre igaz. Ilyenkor visszaesik a szervezetben a laktóz megemésztéséhez szükséges laktáz nevű enzim szintje, és több emésztési-, illetve bőrprobléma léphet fel.
Így változik a szervezet 40 felett
40 felett fogaink kevésbé lesznek érzékenyek, ami megint csak jó hír. Ennek oka, hogy a dentinréteg megvastagszik, így gyengülnek az idegeket érő ingerek. Ugyanakkor ennek is megvan a maga negatív oldala, mivel emiatt nehezebben vesszük észre, ha valami gond van a fogunkkal - ezért ebben a korban különösen fontos lesz a rendszeres fogászati kontroll.
Érdekes tény, hogy a korral elkezdünk "összemenni", és 40 éves kor felett ez akár látványossá is válhat. Az University of Arkansas for Medical Sciences kutatása szerint a férfiak átlagban 3, a nők pedig akár 5-6 centivel is alacsonyabbá válhatnak 30 és 70 éves koruk között. Ha ezt szeretnénk megakadályozni vagy legalábbis lelassítani, akkor fogyasszunk minél több kalciumban és D-vitaminban gazdag ételt, hogy megőrizzük csontjaink szilárdságát, illetve sűrűségét. Az pedig, hogy az anyagcsere is lassulni kezd 40 felett, sokaknak nem újdonság - sőt a folyamat valójában már ennél hamarabb elkezdődik. Hatása azonban 40 és 55 éves kor között kezdhet igazán látványossá válni, mert ebben az időszakban akár 6-8 kilogrammnyi hízást is eredményezhet, különösen a nők esetében. Éppen ezért már a harmincas éveink második felébe lépve érdemes elkezdeni minél tudatosabban táplálkozni és a rendszeres mozgást is beépíteni a mindennapjainkba.
Sajnos a látás és a hallás is romlani kezd, 40 éves kor körül egyre több ember kezd el különböző látászavarokat tapasztalni. Több fényre lesz szükségünk az olvasáshoz, illetve megváltozik a színérzékelés, és a szemkiszáradás is egyre több embernél jelentkezik. A hallás romlását pedig a dobhártya, illetve a belső fül szerkezetének megváltozása okozza. A korosodással járó előny viszont, hogy 40 felett sok ember immunrendszere erősebbé válik, mivel ilyenkorra már számos kórokozóval találkozott és megküzdött.
Az ízek érzékelésében is tapasztalhatunk változásokat. Először a sós, illetve az édes ízeket kezdjük kevésbé erősen érzékelni, majd a savanyút és a keserűt. Ezek a változások nőknél általában hamarabb jelentkeznek.
Forrás: brightside.me