Tavaly december 18-án jelent meg az a jogszabály, amely egy évvel meghosszabbította a papírvények kötelező használatát - írta meg a Népszava . Emiatt a 2019-es év végéig az orvosok továbbra is kötelesek felírási igazolást vagy receptet is adni a betegeknek, azok hiányában ugyanis kizárólag maguk a betegek válthatják ki gyógyszereiket, a hozzátartozóik nem. A lap beszámolója szerint mindez számos esetben okozott már fennakadásokat az elmúlt egy hétben, amikor a családtagok nem tudták kiváltani súlyosan beteg hozzátartozójuk orvosságait, mivel az orvos elfelejtette kiadni az ehhez a szükséges papírokat.
Hankó Zoltán, a Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöke elmondta, hogy a gyógyszerészek jogsértést követnének el, amennyiben recept vagy felírási igazolás nélkül adnák ki a hozzátartozóknak a gyógyszert. Ilyen esetekben egy esetleges ellenőrzés során pénzbüntetést szabnának ki az érintett gyógyszerészekre, illetve az egészségbiztosító is megtagadhatná a készítmény árához járó támogatás kifizetését.
Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke elmondta, az orvosoknak az idei év végéig valóban kötelező felírási igazolást adniuk, sőt erről mindenkinek tudnia is kell. Ugyanakkor érdemes ezt külön is jeleznie a pácienseknek vagy a beteg helyett eljáró hozzátartozóknak, amennyiben maga az orvos megfeledkezne kötelezettségéről. Hankó Zoltán kifejtette, a hosszabbításra azért volt szükség, mert a vényíró orvosok egy része még mindig nem használja az e-recept felírási lehetőségét. A problémát most az okozza, hogy az orvosok egy része a korábban jelzett papírvények megszüntetéséhez tartotta magát, így év végétől már nem ad ki receptet.