Újraindította a levegő-aktivitási méréseket az Országos Sugárbiológiai és Sugáregészségügyi Kutató Intézet a március 11-én történt japán katasztrófa miatt megsérült és leállított atomerőművek esetleges sugárszennyező hatásának kimutatása miatt.
A hazai lakosok egészségkárosodási kockázata sugárveszély miatt nem áll fenn, mivel a japán atomerőművekből kibocsájtott radioaktív anyagok mennyisége egyrészt nagyságrendekkel kisebb, mint Csernobilban volt, másfelől eddig azt is a Csendes-óceán fölé fújta a szél. Ha változna is a szélirány az ázsiai kontinens felé, akkor sem várható radioaktív szennyeződés Magyarországon a hatalmas (mintegy 12.000 kilométer) távolság miatt.
A március 12-18. között végzett mérések eredményei is ezt igazolják (dózisteljesítmény, aeroszol összes radioaktivitás és gamma-spektrometria), mivel kivétel nélkül a normál tartomány határain belüliek voltak.
A sugárszennyezettség mértékének növekedése a leállított japán atomerőművek telephelyén igen jelentős, az erőművi dolgozók szigorú váltóműszakban (csak a legszükségesebb, korlátozott létszámban és időbeosztással) dolgozhatnak. Ám a környezeti dózisteljesítmény és sugárszennyezettség mértéke jelenleg az atomerőművektől 30 km sugarú zónán kívül Japánban csak jelentéktelen mértékben növekedett meg, amely kimutatható sugárkárosodás kiváltására nem képes. Ez mindenképpen megnyugtató hír a kint tartózkodók, valamint a Japánból hazaérkezők és itthoni hozzátartozóik számára.