A szakorvosképzést 913 fiatal orvos kezdte meg tavaly - írja a Magyar Idők . A budapesti kórházak a legnépszerűbb képzőhelyek. A szakorvosjelöltek 42 százaléka választotta valamelyik fővárosi intézményt, míg az orvoskarral rendelkező megyékbe - Baranyába, Csongrádba és Hajdú-Biharba - összesen nem pályáztak ennyien. Sőt van négy olyan megye - Heves, Nógrád, Tolna és Zala -, amelyben összesen alig tucatnyian pályáztak.
Erről Páva Hanna, az állami kórházakat fenntartó Állami Egészségügyi Ellátóközpont főigazgató-helyettese beszélt egy konferencián a közelmúltban, egyúttal jelezve, hogy ezt az aránytalanságot a jövőben mindenképpen szeretnék valamilyen módon orvosolni.
Sipka Balázs, a rezidensszövetség alelnöke ugyanakkor felhívta a figyelmet, hogy szemléletváltásra is szükség van, ha a mostaninál több képzésre jelentkező fiatalt szeretnének látni a vidéki kórházakban. A mostani fiatalok legalább megközelítőleg XXI. századi színvonalú képzést szeretnének kapni, ugyanakkor számos intézményben nincs változás a 20-30 évvel ezelőtti helyzethez képest.
A fiatal orvosok több mint 47 százaléka a belgyógyászat, a csecsemő- és gyermekgyógyászat, a háziorvostan, az aneszteziológia és intenzív terápia, valamint a szülészet és nőgyógyászat szakterületét választja, ami részben összhangban is van az intézmények igényeivel. Vannak azonban olyan szakmák is - a sugárterápia , az orvosi mikrobiológia -, ahol ötször, sőt tízszer több szakorvosjelöltet is fel tudnának venni.
Forrás: Magyar Idők