December elején a HaziPatika.com is megírta , hogy éppen a parlament előtt lévő egészségügyi salátatörvény értelmében a jövőben nem lehet majd gyógyszernek nevezni a homeopátiás készítményeket. Csakhogy, mint kiderült, a törvényjavaslat szövegében erről egyáltalán nincs szó, a kormány pedig nem is dönthetne róla, mert ezzel uniós jogba ütközne - írja az index.hu .
A gyógyszerek szabályozása ugyanis az Európai Unió hatásköre, a hatályos uniós irányelv pedig gyógyszerként ismeri el a homeopátiás szereket , amivel egyik tagállam sem mehet csak úgy szembe. Ez a szabályozás az Európai Parlament és a Tanács 2001/83/EK irányelve. Ez amellett, hogy a gyógyszerek közé emeli a homeopátiás szereket, gyakorlatilag két kategóriája osztja azokat:
- Az első csoportba tartoznak a terápiás javallat nélküli szerek, vagyis amelyeket nem lehet konkrét gyógyászati célra ajánlani, és olyan kevés bennük a hatóanyag, hogy garantáltan ártalmatlanok. Ezeket egyszerűsített eljárással lehet engedélyeztetni, ami azt jelenti, hogy semmiféle klinikai vizsgálatra nincs szükség, egyáltalán nem kell bizonyítani, hogy a szerek hatékonyak.
- A másik csoportban vannak a terápiás javallattal ellátott szerek, vagyis azok, amelyeknek a dobozára ráírható, reklámokban hirdethető, hogy milyen betegség gyógyítására ajánlottak, Ezeknek viszont a hagyományos gyógyszerekre vonatkozó követelményeket kell teljesíteniük, ugyanúgy igazolni kell a hatékonyságukat.
Magyarországon az uniós irányelv nyomán a 2005-ös gyógyszertörvény határozza meg a homeopátiás szerek fogalmát, és egy 2017-es kormányrendelet köti ki, milyen szerekre kérhető az egyszerűsített engedélyezési eljárás: azokra, amelyeket szájon át vagy külsőleg alkalmaznak, nincs terápiás javallatuk, és "amelyek ártalmatlanságát a hígítás foka garantálja" - vagyis nem baj, ha nem hatnak, csak lehetőleg bajunk se legyen tőlük.
Szigorít is a kormány, meg nem is
A parlament előtt lévő törvényjavaslat valódi értelme, hogy újra fogják értékelni ezeket a szereket. "Gondolom, bekérik a gyártóktól azokat a dokumentációkat, amiket annak idején nem néztek meg, és ha valaki ezt nem tudja prezentálni, akkor már nem lehet majd forgalmazni az adott szert" - mondta a lapnak Csupor Dezső, a Magyar Gyógyszerésztudományi Társaság Gyógynövény Szakosztályának elnöke, megjegyezve, hogy az időnkénti újraértékeléssel önmagában nincs is semmi gond, a hagyományos gyógyszereknél is előfordul, hogy az épp hatályos előírásokat egy-egy készítmény már nem ugorja meg, ezért kivonják a forgalomból.