A nukleáris biztonsági terv részeként a gyógyszertárakban keddtől ingyenesen vehetők át jódtabletták Belgiumban. Jan Jambon belga belügyminiszter és Maggie De Block egészségügyi miniszter keddi tájékoztató kampányának részleteit ismertetve azt közölte, noha nincs konkrét ok az aggodalomra, a nukleáris baleset előfordulásának esélye pedig nagyon alacsony, az erőművek kockázati övezetében lakók számára már biztosítottak a pajzsmirigyrák kialakulásának kockázatát csökkentő jódtablettákat.
Az ország többi részében - főként a létesítmények 20 és 100 kilométeres sugarú körén belül - elsősorban a bölcsődék, óvodák és iskolák, a gyermekes háztartások, terhes vagy szoptató nők számára ajánlják a tabletta kiváltását, de bárki igényelheti azokat az ország többi részén is. Noha a hatóságok mindent megtesznek a nukleáris létesítmények biztonsága érdekében, a baleset kockázata pedig rendkívül alacsony, komolyan fel kell készülni minden eshetőségre - mondta a belügyminiszter.
A radioaktív szennyezés növeli a kockázatot
A pajzsmirigyrák a pajzsmirigyből kiinduló rosszindulatú daganatos burjánzás. Viszonylag ritka ráktípusnak számít, az összes rosszindulatú daganatos megbetegedésnek csak 1-2 százalékát adja. Több olyan tényező ismert, amely növeli kialakulásának kockázatát, ezek közül az egyik legfontosabb a radioaktivitás és a sugárzás. A megelőzéshez pedig törekedni kell a megfelelő jódbevitelre akár ivóvíz, akár jódozott só fogyasztásával.
A radioaktív szennyezésnek kitett embereknél jelentősen megnőtt a pajzsmirigyrák előfordulása, ez nemrég a fukusimai atomerőmű-baleset kapcsán ismét igazolódott: itt a helyszín közvetlen közelében főként a gyerekeknél és a fiataloknál emelkedett a megbetegedések száma. Magyarországon ennek veszélye a csernobili katasztrófa kapcsán merült fel, az ottani atombaleset hatásával kapcsolatban a hazai onkológiai munkacsoport is végzett vizsgálatot. Ők arra az eredményre jutottak, hogy Magyarországon az atomkatasztrófa következtében nem nőtt a pajzsmirigyrák előfordulása.