"Az előző kormányzati ciklusban Miniszterelnök Úrral történt megállapodás eredményeként a hálapénz betiltásához kötötten valóban történelmi jelentőségű, minden eddigit meghaladó mértékű orvos-béremelés történt. Ugyanakkor azt tapasztaljuk, hogy mindez egyelőre csak orvoskollégáink eddig méltatlan jövedelmében hozott érdemi előrelépést, az egészségügy ellátási minősége, hozzáférése, teljesítménye nem javult ennek megfelelően, sőt - sajnos a COVID-járványnak is köszönhetően - számos területen inkább romlott" - olvasható a MOK nyílt levelében .
A szervezet úgy véli, ebben nagy szerepet játszott, hogy a jelentős béremeléshez nem kapcsolódott célrendszer, meghirdetett jövőkép. Mint hangsúlyozták, ahhoz, hogy ez a tendencia megforduljon és érdemben javuljon a lakosság egészségi állapota, munkakészsége, illetve az ellátás minősége, hozzáférése, komplex, programszerű intézkedésekre van szükség.
Ezt javasolja a MOK
A MOK több olyan javaslatot is megfogalmazott, amellyel szerintük változást lehetne elérni. Szorgalmazzák például a szakdolgozók bérének - érdemi, arányaiban az orvosokéhoz illeszkedő - emelését, mely növeli a hivatásuk megbecsülését és biztosítja az utánpótlást. Lényegesnek tartják az ápolás fejlesztését, beleértve az otthoni szakápolást és a hospice ellátást, illetve a közösségi és a magánellátás viszonyának rendezését is. Kiemelték továbbá a tervezett és elindított nemzeti népegészségügyi programok kiteljesítésének fontosságát, amellyel meg lehetne valósítani a megelőzés - szűrés - kivizsgálás - gyógyítás - rehabilitáció - gondozás egységét.
"Az egészségügyi rendszerek alaptulajdonsága, hogy a folyamatos korrekciók mellett időről időre érdemi, központilag szervezett átalakításra is szükség van" - írják a levél zárásaként, majd hozzáteszik: a sikeres megvalósítás, koordinálás elengedhetetlen feltételének tartják az önálló egészségügyi minisztérium visszaállítását.