Még 2010-ben történt, hogy forradalmi módon módosítottak egy sebtapaszt a német Fraunhofer intézet kutatói. Az átlagos kinézetű tapasz attól függően változtatta meg színét, hogy milyen pH-értéket észlelt az alatta lévő bőrben. Ha egy sérülés megfelelően gyógyul, 5 és 6 közötti pH-értéket mérhetünk alatta. Ha azonban fertőzés alakul ki a sérülés helyén, a közeg lúgosabbá válik, a pH-érték 6,5 és 8,5 közé változik, ezt észlelve pedig a sebtapasz színe is élénklilára vált.
Azóta pedig még tovább fejlődött az orvostudomány. A Wellman Center for Photomedicine amerikai kutatói által koordinált nemzetközi, német és dél-koreai szakértőkkel együtt dolgozó csoport az amerikai nemzetvédelmi minisztérium (DoD) támogatásával jelenleg egy olyan ún. folyékony halmazállapotú sebtapaszon dolgozik, amely azt jelzi, hogy hogyan gyógyul az alatta lévő seb. Erre az teszi képessé, hogy a sebet fedő folyadék részecskéi figyelik az alattuk levő bőr oxigén- és glükóztartalmát.
A sebtapaszok teljesen új formában jelenhetnek meg. Fotó: iStock Az NSF amerikai tudományos alapítvány kutatói emellett kétféle tapaszon is dolgoznak. Az egyik egy olyan bioelektronikus "okostapasz", amely szenzorok, bioanyagok és mikrorendszerek révén nemcsak fedi, de felügyeli is a sebgyógyulást , észleli és rögzíti többek között az oxigénszintet és a hőmérsékletet, ezeket az adatokat pedig képes továbbküldeni az orvosoknak.
A kutatók most jelenleg azt vizsgálják, hogyan lehet a hidrogél előnyeit kihasználni egy ilyen tapasznál: vélhetően ennek révén lehet a tapaszba rejtett gyógyszer mikro- és nanorészecskéit eljuttatni a megfelelő helyekre. A másik tapasz, amelyen a Berkeley egyetem kutatói dolgoznak, még azelőtt érzékeli a szövetkárosodást, hogy az láthatóvá válna a bőr felületén. Ez kifejezetten jól jöhet majd például felfekvések esetén.
A vékony, flexibilis filmrétegre felnyomtatott elektródák működését állatokon már sikerrel tesztelték. A kutatók elmondták: amikor felfekvés jelentkezik a bőrön, akkor már túl késő, ezért is lenne nagy igénye az egészségügynek a preventív megoldásokra.
Az említett tapaszok tesztjei várhatólag 2016-ra fejeződnek be, de a bonyolult engedélyeztetési folyamatok miatt várhatóan még 5 évig nem találkozhatunk velük a gyógyszertárak polcain.
Forrás: www.digitaltrends.com