Az áfamérséklés sokak helyzetét könnyítené meg
A Magyar Idők cikke szerint a elképzelhető, hogy a közeljövőben öt százalékra mérsékeljék a gyógyászati segédeszközök áfáját - véli az Orvostechnikai Eszközök Gyártóinak és Forgalmazóinak Szövetsége. Ez 1-1,2 millió embernek jelentene könnyebbséget, ráadásul az elavult termékeket újak válthatnák fel a piacon. Így újabb lehetőség nyílna a hazai rehabilitáció további fejlesztésére.
Mint írják, Magyarország gazdasági fejlődése, az általános forgalmi adó (áfa) bevételek folyamatos emelkedése lehetőséget ad egy újabb lakossági rezsicsökkentésre, mégpedig immár a támogatott gyógyászati segédeszközök (gyse) terén. A szövetség évek óta szorgalmazza a 27 százalékos áfa öt százalékra mérséklését, eddig hiába, annak ellenére, hogy már a Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége (MEOSZ) és partnerszervezetei is a gyógyászati segédeszközök áfájának csökkentését kezdeményezték.
Kinek jó az áfacsökkentés?
Magyarországon becslések szerint 1-1,2 millió ember szorul tartósan vagy átmenetileg gyógyeszközök használatára. Ez a szám ráadásul folyamatosan emelkedik, részben az átlagéletkor, részben az orvosi technológiák fejlődése révén a rehabilitálható állapotok és betegek számának növekedésével.
A lap szerint a gyógyeszközök áfájának általánosan öt százalékra csökkentése mintegy kétmilliárd forintba kerülne, azaz ennyivel csökkennének a támogatott gyógyászati segédeszközök használatára jogosultak terhei.
Áremelés is jöhet?
Az OSZ-nél azt is fontosnak tartják hangsúlyozni: az áfacsökkentés lehetőséget teremtene arra, hogy a gyógyeszközgyártók és -forgalmazók emeljék bizonyos termékeik árát. Erre ugyanis 2003 óta, tehát immár 15 éve nem volt módjuk a támogatott termékek körében, miközben a cégeknek ugyanúgy végre kellett hajtaniuk például az utóbbi hét-nyolc évben kötelezővé tett, összességében több mint hetvenszázalékos minimálbér- és bérminimum-emelést.